HISTORIA PARAFII

 

 

 

 

 

 

Historia parafii rozpoczyna się na początku lat osiemdziesiątych. Dzięki staraniom księdza kanonika Czesława Drężka, proboszcza parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej, został nabyty od Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej w Drulitach, niezamieszkały czterorodzinny dom. Początkowo w budynku mieściła się jedynie sala katechetyczna, która z racji potrzeb duszpasterskich wkrótce stała się kaplicą p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej poświęcenia 16 grudnia 1984 r. dokonał ks. bp Wojciech Ziemba. Przez 19 lat ks. Czesław Drężek dojeżdżał z Zielonki Pasłęckiej z posługą duszpasterską do Drulit oraz Rydzówki, ponieważ w 1999 roku ks. kan. Janusz Kawęcki ofiarował mieszkańcom Rydzówki i przyległych do niej wiosek drewnianą kaplicę. Jej patronką została bł. Regina Protmann. Do 2003 r. kaplice w Drulitach i Rydzówce stanowiły filie parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej.

Na prośbę Księdza Czesława, pierwszy biskup elbląski dr Andrzej Śliwiński 06 czerwca 2003 r. erygował w Drulitach parafię p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy należącą do Dekanatu Pasłęk II . Do nowej parafii zostały włączone następujące wioski: Drulity, Sokoły, Dargowo, Piniewo, Buczyniec-Pochylnia, Kąty, Pochylnia Kąty, Czarna Góra, Mała Rydzówka (dawny Krasinek), Rydzówka i Tolpity.

Pierwszym proboszczem parafii rzymskokatolickiej p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Drulitach został ks. Tomasz Gańko, który do 2009 roku prowadził dalsze prace budowlane kościoła.

Od 2009 do 2014 roku proboszczem parafii był ks. Marian Jażdżewski.

W 2014 roku proboszczem parafii MBNP został ks. Sławomir Nita, który do 2017 r. kontynuował i koordynował prace remontowe, pokrywając dach kościoła i plebanii blachodachówką oraz wykonał główne schody wraz z podjazdem dla osób z niepełnosprawnością.

Od 1 lipca 2017 roku administratorem parafii (a od 1 sierpnia 2018 – proboszczem) oraz wicedziekanem dekanatu Pasłęk II jest ks. Jacek Dąbrowski.

Zgodnie z założeniami projektu budowlanego w przyszłości powinna zostać dokończona budowa absydy, w której będzie znajdowało się prezbiterium i która zarazem sprawi, że kościół uzyska większą, potrzebną przestrzeń.

Od wiosny 2018 roku został uporządkowany teren wokół kościoła. Zostały zburzone nieestetyczne drewniane szopki oraz wycięte cztery świerki, które ze względu na to, że dotykały linii wysokiego napięcia, mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. W lipcu 2017 roku została również podłączona woda do nowej sieci wodociągowej.

Od kwietnia 2018 roku trwają gruntowne prace remontowe drewnianej kaplicy w Rydzówce. Dzięki zaangażowaniu wielu parafian, kaplica, która częściowo zaczęła się zapadać, została podniesiona, tak, aby ustawić jej właściwy poziom. Następnie przebudowano prezbiterium z nową ścianą ołtarzową, ołtarzem i amboną. Zakupiono meble ołtarzowe przywiezione z Francji i Belgii oraz umieszczono nową wieczną lampkę. Dobroczyńcy ofiarowali chrzcielnicę – gliniane naczynie na wodę święconą. Na ścianach zawieszono stacje Drogi Krzyżowej, które zostały przywiezione z seminarium duchownego w Olsztynie. Oczyszczono również ławki z kilku warstw farby, odzyskując w ten sposób naturalny wygląd drewna. Również okucia ławek, najpierw oczyszczone w piaskarce, zostały pokryte nową farbą. Obecnie (czerwiec 2018 r.) trwa przerwa w rewitalizacji kaplicy. W maju stare płyty zostały zastąpione nową płytą OSB, na którą na przełomie września i października zostanie położona drewniana podłoga.

W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Drulitach działają następujące duszpasterstwa: koło różańcowe, wspólnota ministrantów, grupa dorosłych lektorów, schola dziecięca oraz odbywają się katechezy dla dorosłych.

Proboszcz parafii MBNP w Drulitach jest również kapelanem Szpitala Powiatowego w Pasłęku. Parafia liczy obecnie ok. 930 mieszkańców.