OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Niedziela – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

16 maja 2021 roku

 1. Trwa miesiąc maryjny. Nabożeństwa majowe w naszym kościele pół godziny przed Mszą św. Odmawiajmy też litanię do NMP w naszych domach oraz przy kapliczkach i krzyżach przydrożnych. W rozpoczynającym się tygodniu wspominamy w liturgii: w poniedziałek poświęcenie kościoła katedralnego św. Mikołaja w Elblągu, w sobotę – św. Ritę z Cascii, augustiankę, patronkę od spraw życiowo trudnych.
 2. W przyszłą niedzielę obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego tzw. Zielone Święta. Msza Św. w Wigilię Zesłania Ducha Świętego w sobotę o godz. 18:00. W niedzielę Msze Św. o godz. 9:00 i 10:30.
 3. Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu zaprasza młodzież męską szkół ponadpodstawowych i studentów na rekolekcje powołaniowe, które odbędą się w dniach 26-30 czerwca 2021 r. pod hasłem „Oto ja, poślij mnie”. Więcej informacji na stronie internetowej diecezji i seminarium. Zachęcamy do udziału!

VI niedziela zwykła 14 lutego 2021 roku

 • Dziś przypada wspomnienie św. Walentego – patrona zakochanych. Parom Narzeczonym, życzymy błogosławieństwa Bożego i miłości, a przede wszystkim dobrego przygotowania się do zawarcia sakramentu małżeństwa.
 • Dziś również w Kościele w Polsce rozpoczyna się 54. Tydzień Modlitwy o Trzeźwość. Zachęcamy do podjęcia abstynencji w intencji osób uzależnionych oraz ich rodzin.
 • W rozpoczynającym się tygodniu przypada Środa Popielcowa. Msze św. z obrzędem błogosławienia popiołu i pokutnym posypaniem głów o godz. 16:30 w Rydzówce oraz o godz. 18:00 w Drulitach.
 • Droga Krzyżowa w piątek o godz. 17:30 a nabożeństwo Gorzkich Żali o godz. 8:30 w niedzielę.
 • Wczoraj w południe zmarł nasz Parafianin, śp. Zbigniew Litwin. Serdecznie zapraszamy do kościoła w Drulitach na różaniec w jego intencji jutro o godz. 16:00. Natomiast pogrzeb odbędzie się we wtorek: różaniec o godz. 10:30 i Msza Święta o godz. 11:00. Ciało zostanie pochowane na cmentarzu w Pasłęku.

XXVI niedziela zwykła A, 27 września 2020 roku

 • W tym tygodniu wspominamy w liturgii: we wtorek św. archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, w środę św. Hieronima doktora Kościoła – autora tłumaczenia Pisma św. na język łaciński, w czwartek – św. Teresę od Dzieciątka Jezus, w piątek – świętych Aniołów Stróżów.
 • Dziś po Mszy Św. o godz. 12:30 – spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Św.
 • W rozpoczynającym się tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Odwiedziny chorych od godz. 9:00. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do sakramentu pojednania od godz. 17:30
 • Październik – miesiąc różańca świętego.
 • W ostatnim czasie za pośrednictwem mediów dowiadujemy się o pożarze obozu, a także o dramatycznym losie kilkunastu tysięcy uchodźców na greckiej wyspie Lesbos. Obrazy te wywołują przerażenie i wzbudzają dramatyczne apele o solidarność z ofiarami. Do pomocy zachęca nas papież Franciszek w orędziu na Dzień Migrantów i Uchodźców, który obchodzimy dzisiaj. Wszystkich ludzi dobrej woli prosimy o wsparcie i gest solidarności. Przy drzwiach kościoła można dziś złożyć do puszki ofiarę na pomoc poszkodowanym.
 • Od 1 września do 30 listopada br. trwa Powszechny Spis Rolny. Prosimy o życzliwe potraktowanie tej ważnej inicjatywy dla przyszłości Ojczyzny. Spis przeprowadzają ankieterzy. Można to zrobić również samodzielnie przez internet.
 • Przypominamy o konieczności zachowywania przepisów sanitarnych w kościele.
 • W dzisiejszym numerze „Gościa Niedzielnego” ciekawe artykuły: o aniołach stróżach, o męskich wspólnotach i grupach coraz liczniej działających przy parafiach, a także o przyprawach kuchennych – do czego je wykorzystać i jak przechowywać. Zachęcamy do lektury!

XXIV niedziela zwykła A, 13 września 2020 roku

 • W Kościele w Polsce rozpoczynamy dziś X. Tydzień Wychowania. Modlitwą i życzliwością otaczamy nauczycieli, młodzież i dzieci.
 • Jutro [14 września] przypada Święto Podwyższenia Krzyża.
 • We wtorek wspominamy w liturgii NMP Bolesną, w środę św. Męczenników papieża Korneliusza i biskupa Cypriana, a w piątek św. Stanisława Kostkę – patrona dzieci i młodzieży.
 • Seminarium Duchowne w Elblągu nadal czeka na kandydatów do kapłaństwa: II termin rekrutacji od 22 września do 5 października. Zachęcamy też do podjęcia studiów teologicznych w Wydziale Teologii UWM w Olsztynie. Studia te przygotowują do podjęcia pracy jako nauczyciel religii. Szczegóły w Internecie.
 • Serdecznie dziękuję za posprzątanie kościoła.
 • Trwa zbiórka ofiar na dokończenie remontu ogrodzenia od strony ulicy. Za hojność Waszych serc składam najserdeczniejsze „Bóg zapłać”.
 • Dziś w „Gościu Niedzielnym” ciekawe artykuły: o św. Hildegardzie z Bingen- mistyczce, znawczyni ziół, ale także kompozytorce muzyki kościelnej; o stanowisku Episkopatu Polski wobec osób LGBT+, o sytuacji Polaków na Białorusi, a także o gotowaniu dla zabieganych. Zachęcamy do lektury!

XXII niedziela zwykła A, 30 sierpnia 2020 roku

1. Jutro tj. 31 sierpnia obchodzimy 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”.

2. We wtorek 1 września w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej modlimy się o pokój na świecie. Jest to także Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia ustanowiony przez papieża Franciszka.

3. Msza św. dla dzieci i młodzieży na rozpoczęcie nowego roku szkolnego w przyszłą niedzielę 6 września o godz. 9:00.

4. W rozpoczynającym się tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 17:30 i możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi, do której szczególnie zachęcam dzieci i młodzież. Odwiedziny chorych od godz. 9:00.

5. Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu nadal oczekuje na pragnących podjąć w tym roku drogę przygotowania do kapłaństwa i studia teologiczne. II termin rekrutacji to okres: od 22 września do 5 października 2020 roku. Ten sam termin rekrutacji dotyczy studentów Wydziału Teologii UWM w Olsztynie, który kształci przyszłych nauczycieli religii oraz specjalistów ds. rodziny.

6. Zachęcamy do lektury „Gościa Niedzielnego”. W dzisiejszym numerze ciekawe artykuły o współczesnej medycynie; o urodzonej 110 lat temu matce Teresie z Kalkuty, która stała się ikoną służby chorym, cierpiącym i bezdomnym; o powstałej 40 lat temu „Solidarności” – ruchu który zmienił Polskę i świat.

XX niedziela zwykła A, 16 sierpnia 2020 roku

 • Jutro, tj. 17 sierpnia we wspomnienie św. Jacka Odrowąża imieniny obchodzi ks. bp Jacek Jezierski – biskup elbląski, który od dnia 13 sierpnia br. został ustanowiony przez papieża Franciszka administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej. Księdza Biskupa otaczamy naszą serdeczną modlitwą, życząc błogosławieństwa i światła Ducha Świętego w podjęciu nowych obowiązków.
 • W rozpoczynającym się tygodniu wspominamy w liturgii: w czwartek – św. Bernarda – opata i doktora Kościoła, w piątek – św. Piusa X – papieża, w sobotę – Najświętszą Maryję Pannę Królową.
 • Ze środków masowego przekazu wiemy, że 4 sierpnia br. nieszczęście dotknęło stolicę Libanu Bejrut [4 sierpnia 2020]. Wybuchły magazyny, w których przechowywano środki chemiczne. Skala zniszczeń miasta jest ogromna. W Libanie i jego stolicy mieszkają chrześcijanie i wyznawcy islamu. Liban udzielił schronienia tysiącom uchodźców z Syrii. W odpowiedzi na apel Księdza Biskupa Elbląskiego, dziś po Mszach świętych przy drzwiach Kościoła, zbieramy do puszek ofiary na pomoc dla poszkodowanych i cierpiących w Bejrucie. Zebrane środki przekażemy za pośrednictwem Caritas Polska do Libanu.
 • Dziś w „Gościu Niedzielnym” ciekawe artykuły: o zwycięskiej Bitwie Warszawskiej 1920 roku, o otwartej w ostatnim czasie uratowanej przed zawaleniem bazylice św. Mikołaja w Gdańsku, o koniach i stajni które oddziałują dobroczynnie na ludzi, a także o tym jak wzmacniać odporność latem. Zachęcamy do lektury!

IV niedziela Wielkiego Postu A, 22 marca 2020 roku

 

 • Jutro, w poniedziałek będziemy mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. W związku z zaleceniami księdza biskupa – nie odbywają się w naszych parafiach rekolekcje wielkopostne. Spróbujmy jednak – zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa – jak najlepiej przygotować się do duchowego przeżycia Wielkiej Nocy, między innymi poprzez sakrament spowiedzi. Konfesjonały zostały zabezpieczone w folie ochronne. Dwóch kapłanów spoza parafii będzie spowiadać w Rydzówce od godz. 16:30, natomiast w Drulitach od godz. 17:30.
 • Msza Św. w naszej parafii w dni powszednie sprawowana będzie w środy oraz piątki (do odwołania). Adoracja Najświętszego Sakramentu w środę – o godz. 17:00, którą zakończy Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W piątek o godz. 17:30 – nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Do Wielkanocy nie będzie sprawowana w niedzielę Msza Św. o godz. 12:30. Na dzień dzisiejszy trudno przewidzieć kolejne konsekwencje życia liturgicznego i religijnego w związku z dramatycznym okresem, który obecnie przeżywamy.
 • W przedsionku do kościoła ustawiony jest pojemnik ze środkiem dezynfekcyjnym. Uprzejmie proszę, aby wchodząc do kościoła, w odpowiedni sposób zdezynfekować dłonie.
 • Trwają prace remontowe ściany kościoła. W minionym tygodniu ściana została otynkowana oraz położony grunt. W najbliższym tygodniu ściana zostanie pomalowana. Pomalowane zostaną również nieestetyczne elementy na dachu nad drzwiami wejściowymi do kościoła. Najserdeczniej dziękuję wolontariuszom za zebrane ofiary oraz wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła mieszkańcom Piniewa i proszę o to za tydzień kolejne rodziny.
 • Zwracam uwagę rodzicom, aby z rozwagą podjęli opiekę nad swoimi dziećmi. Czas wolny od zajęć szkolnych nie jest okresem dodatkowych ferii.

III Niedziela Wielkiego Postu A, 15 marca 2020 roku

 

 • W środę o godz. 17:00 – adoracja Najświętszego Sakramentu, którą zakończy Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Msza Św. z kazaniem o godz. 18:00.
 • W czwartek – Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Msza św. o godz. 18:00, na którą w sposób szczególny zapraszam mężczyzn.
 • W piątek – nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17:30.
 • Za tydzień w niedzielę – taca inwestycyjna. Za hojne i dobre serca składam najserdeczniejsze: „Bóg zapłać”.
 • Zgodnie z postanowieniem księdza biskupa odwołane zostają w naszej diecezji rekolekcje wielkopostne. Nie odbędą się więc rekolekcje także w naszej parafii, które miały rozpocząć się w niedzielę za tydzień. Natomiast niezmienny pozostaje dzień sakramentu pokuty i pojednania. W poniedziałek za tydzień 23 marca kapłani będą spowiadać: w Rydzówce od godz. 16:30 oraz w Drulitach od godz. 17:30.
 • Dziękuję mieszkańcom Piniewa za posprzątanie kościoła i proszę o to kolejne rodziny za tydzień w sobotę.
 • Wszystko zależy od pogody, ale ufam, że w ciągu najbliższych dni zaczniemy remont ściany kościoła od strony Dargowa. Uprzejmie proszę wolontariuszy, aby w najbliższym czasie, w ciągu kilku najbliższych dni, zebrali składki za miesiąc marzec. Ofiary zebrane w lutym znajdują się na parafialnym koncie bankowym. Wolontariuszom oraz wszystkim Ofiarodawcom z serca dziękuję!

I Niedziela Wielkiego Postu A, 1 marca 2020 roku

 

 • Wielki Post: Gorzkie Żale – przed niedzielną Mszą Św. ; Droga Krzyżowa – piątek o godz. 17:30.
 • 6 marca – Pierwszy piątek miesiąca – odwiedziny chorych od godz. 9:00, o godz. 17:00 – wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość skorzystania z sakramentu pojednania, o godz. 17:30 – Droga Krzyżowa, o godz. – Msza Św.
 • Zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią – w środę zapraszam o godz. 17:00 na adorację Najświętszego Sakramentu, którą zakończy Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 • Dzieci zapraszam na próbę śpiewu w sobotę o godz. 10:00.
 • Dziś, w pierwszą niedzielę miesiąca, po Mszy Św. o godz. 9:00 – zmiana tajemnic różańcowych.
 • Serdecznie dziękuje za posprzątanie kościoła rodzinom z Dargowa.
 • Dziękuję o. Jerzemu Skawroniowi oraz ks. Markowi Radomskiemu za pomoc duszpasterską podczas mojej nieobecności.

VI niedziela zwykła A, 16 lutego 2020 roku

VII niedziela zwykła A, 23 lutego 2020 roku

 

 • W dniach od 18.02. do 28.02. ksiądz proboszcz przebywa na urlopie. W tym czasie w wyznaczone dni Msze Św. w naszej parafii będzie sprawował o. dr hab. Jerzy Skawroń. Natomiast w nagłych sytuacjach (np. zgłoszenie pogrzebu) proszę o kontakt telefoniczny z księdzem proboszczem z Chojnika – nr tel. : 501 664 357.
 • W niedzielę 23.02. – Msza Św. w Drulitach o godz. 9:00, natomiast w Rydzówce o godz. 10:30
 • 26.02. – Środa Popielcowa z posypaniem głów popiołem. Msze Św. w Rydzówce o godz. 17:00 oraz w Drulitach o godz. 18:00.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła i uprzejmie zwracam się o to samo za tydzień kolejne rodziny z Dargowa.
 • Najserdeczniej dziękuję za ofiary składane przez rodziny naszej parafii na kontynuację prac remontowych, które rozpoczniemy niedługo, w okresie wczesnowiosennym.

V niedziela zwykła A, 9 lutego 2020 roku

 • We wtorek 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Zapraszam osoby zmagające się z chorobami i cierpieniem na wieczorną Mszę Św. połączoną z udzieleniem sakramentu Namaszczenia Chorych.
 • Od pierwszej środy Wielkiego Postu (4 marca, Święto św. Kazimierza), w każdą środę godzinę przed Mszą Św., czyli o godz. 17:00 zapraszam na adorację Najświętszego Sakramentu. Adorację kończyć będzie, jak dotychczas w środy, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 • Za tydzień w niedzielę Msze Św. będą sprawowane w Drulitach o godz.9:00 (z udziałem śpiewającej grupy dzieci) oraz w Rydzówce o godz. 10:30.
 • Niedziela za tydzień jest trzecią niedzielą miesiąca. Serdecznie dziękuję za ofiary składane na tacę przeznaczone na ogrzanie kościoła i domu parafialnego.
 • Próba śpiewu dla dzieci – w sobotę o godz. 10:00.

IV niedziela zwykła A, 02 lutego 2020 roku

Święto Ofiarowania Pańskiego

Dzień Życia Konsekrowanego

 

 • W rozpoczynającym się tygodniu Msze Św. po okresie kolędowym sprawowane będą bez zmian, tzn. o godz. 18:00.
 • W środę – wspomnienie liturgiczne św. Agaty (poświęcenie chleba)
 • W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca. Odwiedziny chorych od godz. 9:00, natomiast o godz. 17:30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość skorzystania z sakramentu pojednania.
 • Zapraszam dzieci na próbę śpiewu w sobotę o godz. 10:00.
 • Za tydzień w niedzielę, po Mszy Św. o godz. 12:30 zapraszam na spotkanie rodziców dzieci, które przygotowują się do przyjęcia I Komunii Św.
 • Od lutego wznawiamy zbieranie ofiar na kontynuację prac remontowych. Priorytetem będzie ściana kościoła od strony Dargowa oraz płot. Serdecznie dziękuję pani Krystynie oraz panu Marianowi w Drulitach, Pani Teresie w Piniewie oraz pani Marcie w Dargowie za podjęcie się wolontariatu odwiedzania rodzin i zbiórki ofiar a wszystkim rodzinom, którym zależy na dobru duchowym i materialnym naszej parafialnej społeczności składam najserdeczniejsze: „Bóg zapłać”. Prace rozpoczną się w okresie wczesnowiosennym (III/IV)
 • Dziś po Mszy Św. o godz. 9:00 – zmiana tajemnic różańcowych.
 • Dziękuję rodzicom dzieci pierwszokomunijnych za posprzątanie kościoła i rozebranie dekoracji Bożonarodzeniowych. Za tydzień proszę o posprzątanie kościoła kolejne rodziny z Dargowa.

XXX niedziela zwykła C, 27 października 2019 roku

 • W piątek 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych, 2 listopada w sobotę – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W te dni oraz w niedzielę za tydzień 3 listopada – Msze Św. w naszej parafii sprawowane będą o godz. 9:00 w Drulitach oraz o godz. 10:30 w Rydzówce. Nie będzie Mszy Św. o godz. 12:30.
 • 1 listopada przypada pierwszy piątek miesiąca, jednak ze względu na Uroczystość Wszystkich Świętych, chorych z Komunią Św. odwiedzać będę w następny piątek, a więc 8 listopada.
 • W dniach od 1 do 8 listopada włącznie, można uzyskać odpust za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych.
 • Od 1 listopada 20 minut przed Mszą Św. w naszym kościele odmawiać będziemy modlitwę wstawienniczą – Koronkę do Bożego Miłosierdzia – za naszych zmarłych.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła. Za tydzień swój dyżur rozpoczyna Dargowo.
 • W tym tygodniu, z racji Uroczystości Wszystkich Świętych, nie będzie zajęć z jęz. angielskiego.
 • W środę zapraszam dzieci na modlitwę różańcową. Proszę, aby dzieci zabrały ze sobą karteczki, które otrzymywały w październiku podczas różańca.
 • Zachęcam do czytania prasy katolickiej.

XXVI niedziela zwykła C, 29 września 2019 roku

 • We wtorek rozpoczyna się październik – ogłoszony przez Ojca Świętego Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Nabożeństwo różańcowe z wystawionym Najświętszym Sakramentem w naszym kościele – pół godziny przed wieczorną Mszą Św. Codzienny różaniec będziemy ofiarować w intencji rodzin z naszej parafii, które odchodzą od Boga i z Kościoła o łaskę nawrócenia i dar przemiany serc. Dzieci zapraszamy na modlitwę różańcową w środę i piątek.
 • W tym tygodniu – pierwszy piątek miesiąca. Odwiedziny chorych od godz. 9:00, natomiast wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość skorzystania z sakramentu pojednania od godz. 17:30.
 • Za tydzień w niedzielę po Mszy Św. o godz. 9:00 – zmiana tajemnic różańcowych.
 • Od dzisiejszej niedzieli – wracamy do sprawowania Mszy Św. o godz. 12:30. Zapraszamy na nią rodziców z dziećmi a przede wszystkim dzieci, które przygotowują się do I Komunii Św.
 • Dziś po Mszy Św. o godz. 12:30 – pierwsze spotkanie z rodzicami dzieci, które przygotowują się do I Komunii Św.
 • Język angielski dla dorosłych – w piątek po wieczornej Mszy Św.
 • Jutro odbędzie się pogrzeb śp. + Fridy Puzio, która prawie 88 lat temu tutaj, w Drulitach przyszła na świat. Nabożeństwo żałobne odbędzie się w kaplicy w Pasłęku o godz. 13:45, natomiast Msza Św. żałobna jutro w Drulitach o godz. 14:30. Pogrzeb po Mszy Św. na cmentarzu w Zielonce Pasłęckiej.
 • Dzieci na próbę śpiewu zapraszam w sobotę o godz. 11:30.
 • Serdecznie dziękuję panom, którzy pomogli wnieść pellet do kotłowni.
 • Ogłaszamy konkurs na nazwę dla naszej parafialnej scholii dziecięcej. Osoba, której propozycja zostanie uznana za najlepszą, otrzyma nagrodę rzeczową. Propozycje można zgłaszać w zakrystii oraz poprzez Internet.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła i proszę o to za tydzień kolejne rodziny.
 • Zachęcam do czytania prasy i dobrych katolickich stron internetowych.

XXV niedziela zwykła C, 22 września 2019 roku

 • Za tydzień w niedzielę wznawiamy sprawowanie Mszy Św. o godz. 12:30. Zapraszam na nią rodziny z dziećmi a przede wszystkim rodziców z dziećmi, które w przyszłym roku przystąpią do I Komunii Św.
 • Za tydzień po Mszy Św. o godz. 12:30 – zapraszam na pierwsze spotkanie rodziców dzieci pierwszokomunijnych.
 • W piątek, po wieczornej Mszy Św., ok. godz. 18:30 zapraszam chętne osoby na pierwsze powakacyjne zajęcia z języka angielskiego. Spotkanie odbędzie się w pokoju na pierwszym piętrze.
 • Serdecznie dziękuję za posprzątanie kościoła i proszę o to za tydzień kolejne rodziny.
 • W sobotę o godz. 10:30 –  próba śpiewu scholii dziecięcej. Najserdeczniej zapraszam.

XXIII niedziela zwykła C, 8 września 2019 roku

 • Przez najbliższe dwa tygodnie, podczas mojego urlopu, Msze Św. będą sprawowane w środę i piątek wyjątkowo o godz. 17:00. W środę Msza Św. połączona jest z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i kazaniem. Mszę Św. będzie sprawował kapłan z Pasłęka. Najserdeczniej dziękuję panu Stanisławowi Gulskiemu, który w tym czasie będzie pełnił rolę kościelnego. We wszystkie te dni, Msza Św. będzie sprawowana w intencji zmarłego śp. + Zbigniewa Urbana (w sumie Mszy Św. za + Zbigniewa będzie 13).
 • Msza Św. w niedzielę za tydzień – bez zmian – o godz. 9:00.
 • Najserdeczniej dziękuję za złożone ofiary za miesiąc wrzesień na spłatę zadłużenia prac remontowych. Do spłaty zostało jeszcze tylko 1150 zł. Ofiary składane w następnych miesiącach będą odkładane na prace w okresie wczesnowiosennym oraz na zakup pelletu na okres zimowy.
 • Gdyby podczas mojej nieobecności zaistniała smutna konieczność zgłoszenia spraw związanych z pogrzebem, uprzejmie proszę o kontakt z ks. proboszczem z Chojnika, ks. Markiem Radomskim. Ksiądz proboszcz zastąpi mnie podczas ceremonii pogrzebowej a numer telefonu do niego wywieszony jest w gablocie parafialnej oraz umieszczony na stronie internetowej w zakładce „ogłoszenia parafialne” [ks. MAREK RADOMSKI, nr tel. 501 664 357]. Marek będzie również dostępny dla chorych w szpitalu z posługą sakramentu Namaszczenia Chorych.
 • W domu parafialnym w tym czasie zamieszka mój tata.
 • Wczoraj w Dargowie obyła się uroczystość poświęcenia nowego krzyża przydrożnego z modrzewia, przewiezionego z okolic Częstochowy. Msza Św. sprawowana była w intencji mieszkańców Dargowa oraz wszystkich mieszkańców naszej parafii. Zdjęcia z uroczystości dostępne są w internecie na parafialnej stronie internetowej. Szczególne podziękowania kieruję w stronę pana sołtysa Józefa Papiernika, mieszkańców Dargowa, którzy pracowali przy ustawieniu krzyża, wszystkim ofiarodawcom oraz panu Kazimierzowi Jarzyńskiemu z Rydzówki za prace stolarskie przy montażu krzyża.
 • W niedzielę za tydzień – 15.09. w Zielonce Pasłęckiej odbędą się gminne dożynki. Pani sołtys Katarzyna Wronkowska najserdeczniej zaprasza do uczestnictwa w uroczystościach oraz do zaprezentowania naszej wioski oraz parafii poprzez wystawienie stołu z regionalnymi potrawami. Panie, które chciałyby zaangażować się w przygotowanie stołu proszę o kontakt z panią sołtys. Wieniec dożynkowy jest już prawie gotowy, ale zostanie zaprezentowany podczas dożynek za rok.
 • Informacja Urzędu Miejskiego w Pasłęku – 13 września w piątek odbędzie się odbiór odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Właściciele nieruchomości chcący przekazać podane wyżej odpady, powinni zgłosić ten fakt w ZGKiM osobiście lub drogą telefoniczną. Natomiast miesiąc później, w piątek 18 października odbędzie się odbiór odpadów wielkogabarytowych. Więcej informacji uzyskamy u p. sołtys oraz w sklepach, gdzie znajdują się szczegółowe informacje.
 • Zachęcam do czytania prasy i dobrych katolickich stron internetowych.

XXII niedziela zwykła C, 1 września 2019 roku

 • Jutro rozpoczyna się nowy rok szkolny. Dziś po Mszy Św. o godz. 9:00 uroczyste błogosławieństwo dzieci oraz poświęcenie plecaków ze szkolnymi przyborami.
 • W dniu dzisiejszym przeżywamy 80 rocznicę dramatycznych wydarzeń związanych z rozpoczęciem II wojny światowej. Pamiętajmy w naszych modlitwach o bohaterach, którzy oddali swoje życie w obronie naszej Ojczyzny przed niemieckim i sowieckim okupantem, pamiętając jednocześnie, że dar wolności nie jest dany raz na zawsze.
 • W niektórych miastach Polski od września br. planuje się wprowadzenie (finansowanie) w szkołach edukacji seksualnej. Są też miejsca, w których już jest realizowana tzw. edukacja antydyskryminacyjna. Przypominamy, że dziecko nie może uczestniczyć w tego typu zajęciach bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów. Na stronie internetowej diecezji elbląskiej znajdziemy wzór oświadczenia, które rodzice mogą w tej sprawie złożyć w szkole.
 • W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Odwiedziny chorych z Komunią Św. od godz. 9:00, natomiast adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość skorzystania z sakramentu pojednania od godz. 17:15. Zapraszam szczególnie dzieci i młodzież, rozpoczynających nowy rok szkolny.
 • Zapraszam również na niecodzienną uroczystość poświęcenia nowego krzyża przydrożnego w Dargowie. Przy krzyżu zostanie odprawiona Msza Św. w najbliższą sobotę 7 września o godz. 16:00. Zapraszam przede wszystkim mieszkańców Dargowa, ale również wszystkich parafian. Belki z modrzewia zostały przywiezione spod Częstochowy, natomiast ich połącznia bez elementów metalowych takich jak gwoździe, wkręty, itd., podjął się nasz parafianin, pan Kazimierz Jarzyński z Rydzówki. Serdecznie dziękuję panu sołtysowi Józefowi Papiernikowi za ideę, zaangażowanie i koordynację prac.
 • W konkursie organizowanym przez pana Burmistrza Pasłęka dra Wiesława Śniecikowskiego pt.: „ Aktywna, piękna i czysta wieś”, I miejsce zdobyły Drulity oraz nagrodę pieniężną w wys. 4 tyś zł. Wręczenie nagrody nastąpi w najbliższy piątek o godz. 10:00 w Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego w Pasłęku. Z tej okazji najgorętsze gratulacje składamy naszej nowej pani sołtys Katarzynie Wronkowskiej oraz wszystkim mieszkańcom Drulit, którym zależy, aby nasza wioska stawała się coraz piękniejsza i atrakcyjna, przede wszystkim dla tych, którzy z tą miejscowością związali swoje życie.
 • Dziś po Mszy Św. o godz. 9:00 zmiana tajemnic różańcowych.
 • Już dziś pragnę podać informacje dotyczące zmian w naszej parafii, które będą miały miejsce od 9 września. W przyszłą niedzielę zostaną one przypomniane oraz wywieszone w gablocie parafialnej oraz umieszczone na stronie internetowej. W związku z tym, iż udaję się od 9 września na 13 – dniowy urlop, Msze Św. w tygodniu będą sprawowane przez kapłanów z Pasłęka tylko w środę i piątek o godz. 17:00, natomiast w niedzielę o godz. 9:00 i 10:30 w Rydzówce. Natomiast w przypadku pogrzebu, proszę o kontakt telefoniczny z księdzem proboszczem z Chojnika, ks. Markiem Radomskim. Numer telefonu do ks. proboszcza będzie dostępny w w/w miejscach. W tym czasie w domu parafialnym zamieszka mój tata, którego przedstawię za tydzień na niedzielnej Mszy Św. Będę nieobecny od 9 do 21 września (w tym podczas jednej niedzieli – 15 września).
 • Z 15 tyś. zł kosztów dotychczasowego remontu kościoła, zostało spłacone już ok. 10 tyś. Ponieważ do 10 września muszę oddać pożyczkę od osoby prywatnej, we wrześniu wolontariusze będą zbierać ofiary już pod koniec tego tygodnia. Dziękując za hojność Waszych serc, najserdeczniej proszę o życzliwość i składanie nie mniejszych ofiar, niż dotychczas. Ofiary składane przez parafian podczas kolejnych miesięcy częściowo będą odkładane na prace budowlane w okresie wczesnowiosennym a częściowo będą przeznaczone na zakup pelletu (opał na okres zimowy). Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy poczuwają się do współodpowiedzialności za nasz kościół i parafię.
 • Przypominam, że pierwsza Msza Św. powakacyjna dla rodziców z dziećmi o godz. 12:30 w niedziele sprawowana będzie 29 września. W tym czasie swoją posługę wznowi również nasza dziecięca schola parafialna. Po Mszy Św. spotkanie z rodzicami dzieci z kl. III, które będą przygotowywać się do I Komunii Św.
 • Serdecznie dziękuję za posprzątanie kościoła i proszę o to za tydzień kolejne rodziny.
 • Od początku października wznowienie również zajęć z jęz. angielskiego.

XVII niedziela zwykła C, 28 lipca 2019 roku

 

 • Dziś po Mszy Św. obrzęd poświęcenia pojazdów.
 • 2 sierpnia przypada I piątek miesiąca. Chorych będą odwiedzał od godz. 9:00. Natomiast adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi od godz. 17:30. Przed Mszą Św. odśpiewamy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 • Serdecznie dziękuję za posprzątanie kościoła. Zwracam się z uprzejmą prośbą do kolejnych rodzin o zadbanie o nasz kościół w sobotę za tydzień.
 • Trwają prace remontowe. W tym tygodniu – przy sprzyjającej pogodzie, zostanie położony tynk mozaikowy na dolnej części ściany kościoła oraz struktura na ostatnią ścianę. Niestety, mamy problem, aby dotrzeć z farbą na wieżę kościoła od strony bloków. Żaden z dostępnych podnośników nie jest w stanie tak daleko sięgnąć. Jeżeli ktoś z parafian ma pomysł, jak wykonać tę pracę, jestem otwarty na podpowiedzi i sugestie. Pierwszy etap prac zostanie zakończony sumą niewiele ponad 12 000 zł (wykonanie i materiał). Mam nadzieję, znając Wasze dobre serce, że zbiórki ofiar poprzez kolejne miesiące nie ulegną zmniejszeniu, ponieważ to właśnie z nich będę musiał rozliczyć się z wykonanej pracy (taką kwotę – z Bożą pomocą – uda nam się zebrać przez trzy miesiące: lipiec (to już mamy za sobą), sierpień i wrzesień. Ofiary z kolejnych miesięcy będą odkładane na kontynuację prac, częściowo na jesień, a większość z nich po okresie zimowym. Zwracam się również do Was z uprzejmą prośbą, aby trzecia taca miesiąca pozostała tacą gospodarczą, którą przeznaczymy na zakup opału na zimę. W przyszłym roku fundusze na opał pozyskamy już z czynszu za dzierżawę parafialnej ziemi.
 • Kończymy również prace remontowe w kaplicy w Rydzówce. Zostało niewiele do wykonania. Są to jedynie detale, niestety czasochłonne. Kaplica w Rydzówce przez miniony rok zyskała nowy wygląd, myślę, że na poziomie 90%. Dziękuję wszystkim mieszkańcom przynależącym do kaplicy za ofiary i zaangażowanie a szczególnie osobom nadzorującym i bezpośrednio angażującym się przy pracach budowlanych.
 • Odwiedziłem w szpitalu w Elblągu p. Mariana Iwaniaka, który przesyła Wam wszystkim najserdeczniejsze pozdrowienia i dziękuje za duchowe wsparcie.
 • Zachęcam do czytania prasy i dobrych katolickich stron internetowych.

XIV niedziela zwykła C, 7 lipca 2019 roku

 • Z kalendarza liturgicznego: w czwartek obchodzimy święto św. Benedykta z Nursji – patrona Europy, w piątek wspominamy św. Brunona z Kwerfurtu – ewangelizatora Prusów, w sobotę świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta.
 • Dziś po Mszy Św. o godz. 9:00 – zmiana tajemnic różańcowych.
 • Uprzejmie dziękuję wszystkim mieszkańcom parafii, którzy życzliwie przyjęli wolontariuszy zbierających ofiary na odnowienie elewacji naszego kościoła. Serdecznie dziękuję za składane ofiary, które są darem Waszych dobrych serc.
 • Zachęcam do czytania prasy i dobrych katolickich stron internetowych.

XIII niedziela zwykła C, 30 czerwca 2019 roku

 • Serdecznie dziękuję ks. Januszowi Pachowi z Pasłęka za przewodniczenie Eucharystii oraz wygłoszone kazanie z okazji uroczystości odpustowej ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 • Równie serdecznie dziękuję i gratuluję pani sołtys Drulit, Katarzynie Wronkowskiej oraz pani Dorocie Klareckiej ze świetlicy „Fantazja” za zorganizowanie pikniku rodzinnego. Liczne atrakcje, konkursy i zawody przyciągnęły wielu mieszkańców Drulit oraz gości z innych miejscowości.
 • W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Chorych będę odwiedzał od godz. 9:00, natomiast o godz. 17:30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.
 • Od przyszłej niedzieli nie będzie sprawowana w naszej parafii Msza Św. o godz. 12:30. Najserdeczniej zapraszam rodziny z dziećmi na Mszę Św. o godz. 9:00.
 • Proszę pamiętajmy, że od lipca wolontariusze będą odwiedzać rodziny naszej parafii i zbierać regularnie każdego miesiąca ofiary na odnowienie elewacji naszego kościoła. Z taką samą prośbą zwracam się do mieszkańców Dargowa i Piniewa.
 • W przyszłą niedzielę – zmiana tajemnic różańcowych.
 • Zachęcam do czytania prasy i odwiedzania dobrych katolickich stron internetowych.

XII niedziela zwykła C, 23 czerwca 2019 roku

 

 • Zmiany w godzinach celebracji Eucharystii: w środę zapraszam na Mszę Św. z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 10:00; również w piątek, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – Msza Św. będzie sprawowana o godz. 10:00.
 • Dziś we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej zostanie odśpiewana suplikacja „Święty Boże, Święty Mocny…”. Decyzją biskupów, będzie to ekspiacja za świętokradztwa i profanacje, które miały miejsce w ostatnim czasie w naszej Ojczyźnie.
 • Za tydzień w niedzielę, 30 czerwca także będą zmienione godziny sprawowanych Mszy Św. W Rydzówce Msza Św. o godz. 8:30 – zapraszam na nią przede wszystkim osoby starsze oraz te, którym trudno będzie przyjechać do Drulit. Natomiast wszystkich Drogich Parafian zapraszam na uroczystą Mszę Św. odpustową w Drulitach ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 10:00. Mszę Św. będzie sprawował i kazanie wygłosi ks. Janusz Pach z parafii bł. Jerzego Matulewicza w Pasłęku.
 • Serdecznie dziękuję za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu procesji Bożego Ciała.
 • Dziękuję również za posprzątanie kościoła i proszę o to kolejne rodziny z Drulit.
 • Ofiary na dokończenie remontu kaplicy w Rydzówce będą zbierane jeszcze przez dwa miesiące. Najserdeczniej dziękuję p. Wacławowi za posługę zbierania ofiar. Zostało już niewiele pracy do wykonania, m.in. wymiana nieestetycznych listew przy suficie oraz pomalowanie sufitu a przede wszystkim remont małego pomieszczenia, które służy za zakrystię.
 • Dzieci z naszej parafii, które tydzień temu wzięły udział w I Festiwalu im. Św. Jana Pawła II w Elblągu, zdobyły dwa wyróżnienia w kategorii: solista oraz zespół. Z całego serca gratulujemy dzieciom oraz ich rodzicom. Więcej informacji oraz zdjęć znajdziemy na parafialnej stronie internetowej.
 • Proszę pamiętajmy, że od następnej niedzieli nie będzie sprawowana już Msza Św. o godz. 12:30. W okresie wakacji serdecznie zapraszam rodziców z dziećmi na poranną Mszę Św.
 • Zwracam się z serdeczna prośbą zamawiania intencji Mszy Św. w dni powszednie.
 • Zachęcam do czytania prasy i dobrych katolickich stron internetowych.

Niedziela Trójcy Przenajświętszej, 16 czerwca 2019 roku

 

 • W czwartek Uroczystość Bożego Ciała. Zapraszam na Mszę Św. o godz. 10:00 a po niej do uczestnictwa w procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy. Pierwszy znajduje się przy bloku nr 29 i proszę, aby przygotowali go mieszkańcy przynależący do kaplicy w Rydzówce; drugi ołtarz proszę o ustawienie między sklepem a blokiem nr 28 (mieszkańcy Drulit); ołtarz trzeci –  między blokiem 25 i 26 (mieszkańcy Drulit). Ostatni, czwarty ołtarz, proszę o ustawienie przy kościele i za niego odpowiedzialni są mieszkańcy Dargowa. Proszę o przygotowanie chorągwi, różańca i feretronów, a także o przyozdobienie okien i obejść naszych domów. Dzieci, szczególnie dziewczynki proszę o udział w procesji i sypanie kwiatków przed Najświętszym Sakramentem. Niech nasz liczny udział w procesji będzie pobożnym wyznaniem wiary w Jezusa Chrystusa. Najserdeczniej dziękuję wszystkim parafianom za zaangażowanie i pomoc w organizacji procesji.
 • Za tydzień w niedzielę, ostatnia Msza Św. o godz. 12:30 w tym roku szkolnym. Zapraszam rodziców wraz z dziećmi, którym udzielę uroczystego błogosławieństwa na czas wakacji i wyjazdów urlopowych, aby dzieci wróciły z nich wypoczęte, zdrowe i radosne; żeby Anioł Stróż miał najmłodszych w swojej opiece.
 • Za dwa tygodnie w niedzielę 30 czerwca w związku z uroczystością odpustową w naszej parafii ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, nastąpi zmiana godzin sprawowanych Mszy Św. Na Mszę Św. w Rydzówce o godz. 8:30 zapraszam przede wszystkim osoby starsze i chore, które z wiadomych przyczyn nie mogą dotrzeć do Drulit. Natomiast pozostałych parafian, ze wszystkich wiosek należących do parafii, zapraszam do Drulit na uroczystą Mszę Św. o godz. 10:00, którą będzie celebrował i kazanie wygłosi ks. Janusz Pach z Pasłęka.
 • Dziś dzieci z naszej parafii wezmą udział w I Festiwalu Pieśni Religijnej im. Św. Jana Pawła II w Elblągu. Dzieci zaśpiewają trzy piosenki w kategoriach: solista, duet oraz zespół dziecięcy. Serdecznie prosimy o duchowe wsparcie. Zachęcamy również do kibicowania naszym dzieciom na miejscu, w Elblągu. Festiwal odbędzie się na zatorzu, na tzw. zieleniaku, w okolicy sklepu Biedronka. Festiwal rozpocznie się o godz. 13:30 a już o godz. 13:40 wystąpi pierwsza osoba z naszej parafii.
 • Dziś rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny: I miejsce zdobył Konrad Owerko z Dargowa, II miejsce – Ksawery Makarenko z parafii w Rychlikach (zamieszkały w Buczyńcu), natomiast III miejsce: ex aequo: Agata Urban z Drulit i Marta Owerko z Dargowa. Zdjęcia możemy zobaczyć na tablicy, przed prezbiterium. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, którzy otrzymają nagrody rzeczowe.
 • W najbliższą sobotę, w drewnianej, odnowionej kaplicy w Rydzówce będzie miało historyczne wydarzenie. Mianowicie, po raz pierwszy będzie w niej sprawowana Msza Św. z sakramentem małżeństwa. Gratulujemy Nowożeńcom historycznego wyboru miejsca sprawowania liturgii.
 • Wczoraj 13 osób z naszej parafii przyjęło sakrament bierzmowania. Uroczystość odbyła się w parafii bł. Jerzego Matulewicza w Pasłęku.
 • W imieniu dzieci – serdecznie dziękuję za ofiary złożone za zakup sprzętu nagłaśniającego. W sumie dzieci zebrały prawie 830 zł. Pozostałą część dołożyli rodzice wraz z ks. proboszczem. W ten sposób został zakupiony sprzęt za ok. 1350 zł. Zostaną również zamontowane nowe głośniki w kościele.
 • We wtorek nie będzie Mszy Św. o godz. 18:00.
 • Zachęcam do czytania prasy i dobrych katolickich stron internetowych.

Niedziela Zesłania Ducha Świętego, 9 czerwca 2019 roku

 

 • Uroczystością Zesłania Ducha Świętego kończymy okres wielkanocny. Po nim następuje tzw. okres zwykły.
 • Dziś przed kościołem dzieci śpiewające podczas Mszy Św. drugi raz zbierają ofiary na zakup sprzętu muzycznego. Tydzień temu dzieci zebrały 452 zł. Wielkie Bóg zapłać!
 • W piątek o godz. 18:30 zapraszam kandydatów do sakramentu bierzmowania do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Bierzmowanie odbędzie się dzień później, w sobotę 15 czerwca o godz. 19:00. Młodzież z naszej parafii dołączy do grupy w parafii bł. Jerzego Matulewicza w Pasłęku. Proszę, aby osoby z naszej parafii przybyły do kościoła w Pasłęku przynajmniej 20 min. przez rozpoczęciem Liturgii. Sakramentu bierzmowania udzieli J.E. Ks. Bp Wojciech Skibicki, biskup pomocniczy diecezji elbląskiej.
 • W związku z wyjazdem dzieci z naszej parafii na festiwal do Elbląga, w przyszłą niedzielę nie będzie Mszy Św. o godz. 12:30.
 • Ostatnia Msza Św. o godz. 12:30 na zakończenie roku szkolnego, sprawowana będzie w niedzielę 23 czerwca. Zapraszam rodziców wraz z dziećmi, które otrzymają uroczyste błogosławieństwo przed wakacjami. Na następną Mszę Św. o godz. 12:30 zapraszam dopiero w ostatnią niedzielę września (29.09.). Tego dnia odbędzie się także pierwsze spotkanie z rodzicami dzieci, które będą przygotowywały się do I Komunii Św. Tak więc ostatnia Msza Św. o godz. 12:30 w tym roku szkolnym sprawowana będzie za dwa tygodnie. Serdecznie zapraszam wszystkie dzieci z naszej parafii po błogosławieństwo na czas wakacyjny i urlopowy.
 • Przypominam o Uroczystości Bożego Ciała, w czwartek 20 czerwca. Za tydzień podam więcej szczegółów, ale już teraz mogę poinformować, że Msza Św. będzie o godz. 10:00 a po niej odbędzie się procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Droga procesji będzie dokładnie taka sama jak rok temu. Również przygotowanie ołtarzy – tak jak w zeszłym roku. Już teraz dziękuję za pomoc i zaangażowanie.
 • Za tydzień, w niedzielę po Mszy Św. o godz. 9:00 ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego i wręczenie nagród.
 • Również za tydzień w niedzielę Trójcy Najświętszej – przypada III niedziela miesiąca; taca zbierana podczas Mszy Św. o godz. 9:00 będzie miała charakter inwestycyjny. Bóg zapłać za składane ofiary, które zostaną przeznaczone na zakup ziemi z nawozem oraz dużą ilość kwiatów, które zostaną posadzone przed kościołem i w kwietnikach na schodach. W tym miejscu serdecznie dziękuję pani Ewie Balewskiej za troskę i dbanie o kwiaty i rośliny.
 • Zachęcam do czytania prasy i dobrych katolickich stron internetowych.

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

niedziela 2 czerwca 2019 roku

 

 • W tym tygodniu pierwszy piątek miesiąca. Odwiedziny chorych od godz. 9:00, natomiast o godz. 17:15 wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość skorzystania z sakramentu pojednania.
 • Nabożeństwo czerwcowe – litania do NSPJ – pół godz. przed Mszą Św.
 • Pani sołtys Katarzyna Wronkowska zaprasza mieszkańców Drulit do wspólnej pracy przy sprzątaniu głównej drogi naszej miejscowości. Prace rozpoczną się w poniedziałek od godz. 18:00. W zamian podczas pikniku rodzinnego w Drulitach dzieci będą mogły skorzystać z atrakcji, którą będzie dmuchana zjeżdżalnia oraz otrzymamy farby do pomalowania płotów posesji znajdujących się przy głównej drodze. Zwracamy się do wszystkich mieszkańców z uprzejmą prośbą o zaangażowanie i troskę o wspólne dobro, którym jest nasza wieś. Więcej informacji uzyskamy bezpośrednio u pani sołtys.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła i proszę o to kolejne rodziny za tydzień w sobotę.
 • W związku z tym, iż nasz zespół dziecięcy weźmie udział festiwalu w Elblągu w niedzielę 16 czerwca, próby śpiewu będą odbywały się przez najbliższe dwa tygodnie. Na bieżąco będę informował o terminach spotkania.
 • Dziś po Mszy Św. zmiana tajemnic różańcowych.
 • Również dziś oraz w niedzielę za tydzień po każdej Mszy Św. dzieci ze scholi będą zbierały ofiary, które zostaną przeznaczone na zakup sprzętu nagłaśniającego.
 • Zachęcam do czytania prasy i dobrych katolickich stron internetowych.

VI Niedziela Wielkanocna, 26 maja 2019 roku

Dzień Matki

 • Wczoraj w katedrze św. Mikołaja w Elblągu odbyły się święcenia kapłańskie, natomiast dzień wcześniej dwóch alumnów przyjęło święcenia diakonatu.
 • W przyszłą niedzielę obchodzimy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
 • W sobotę o godz. 10:30 – próba śpiewu dla dzieci.
 • Za tydzień, podczas niedzielnej Mszy Św. o godz. 9:00 dzieci z kl. IV będą przeżywały pierwszą rocznicę I Komunii Św. Spowiedź dla dzieci oraz dorosłych w sobotę o godz. 9:30. W niedzielę podczas Mszy Św. o godz. 9:00 w czytanie Słowa Bożego oraz w śpiew zaangażują się dzieci. W Drulitach nie będzie Mszy Św. o godz. 12:30.
 • Z tego względu, za tydzień, Msza Św. w Rydzówce będzie sprawowana wyjątkowo o godz. 11:00.
 • Również za tydzień mija termin dostarczania zdjęć na konkurs fotograficzny.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła i proszę o to za tydzień kolejne rodziny.
 • Za tydzień, w niedzielę – zmiana tajemnic różańcowych.
 • Zapowiedzi II: Ewelina Kazimierska i Paweł Król, oboje z parafii tutejszej.
 • Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Dziś w Gościu Niedzielnym przeczytamy m.in. o objawieniach Matki Bożej w Kibeho, w Rwandzie.

IV Niedziela Wielkanocna, 12 maja 2019 roku

 

 • Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, dziś przed naszym kościołem, odbywa się akcja społeczności Elbląskiego Hospicjum im. Dr Aleksandry Gabrysiak pt.: „Pola Nadziei”. Akcja ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo, przypominając o chorych i cierpiących, a także zachęcać do wolontariatu hospicyjnego. Serdecznie zachęcam wsparcia tej szlachetnej inicjatywy.
 • Również dziś obchodzimy Niedzielę Dobrego Pasterza – Światowy Dzień Modlitw o Powołania.
 • W kalendarzu liturgicznym wspominamy m.in.: we wtorek – św. Macieja, Apostoła oraz w czwartek św. Andrzeja Bobolę, kapłana i męczennika, patrona Polski.
 • Serdecznie zachęcam do udziału w nabożeństwach majowych. W Drulitach Litanię Loretańską śpiewamy bezpośrednio przed wieczorną Mszą Św. Proszę, aby wierni z dalszych okolic gromadzili się również przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach.
 • Język angielski dla dzieci w czwartek, w świetlicy o godz. 16:00, natomiast dorosłych zapraszam po świątecznej przerwie na lekcję angielskiego w piątek o godz. 18:30.
 • W sobotę dzieci z naszej parafii wezmą udział w festiwalu piosenki religijnej w Kmiecinie k. Nowego Dworu Gdańskiego. Będzie to pierwszy występ scholii dziecięcej poza parafią.
 • Za tydzień, w niedzielę 19 maja nie będzie Mszy Św. o godz. 12:30. Taca inwestycyjna zostanie przeniesiona na niedzielę za dwa tygodnie, 26 maja. Za złożone na tacę lub indywidualnie ofiary serdecznie dziękuję.
 • Przypominam o konkursie fotograficznym i zachęcam do wzięcia w nim udziału. Regulamin konkursu znajduje się w gablocie parafialnej oraz na stronie internetowej.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła i proszę o to kolejne rodziny z Drulit.
 • Zachęcam do czytania prasy katolickiej.

III Niedziela Wielkanocna, 5 maja 2019 roku

 • Dziś Niedziela Biblijna. Jeśli to możliwe – w naszych domach i rodzinach przed posiłkiem – odczytajmy fragment Pisma Świętego i ucałujmy księgę Biblii na znak szacunku i miłości.\
 • Jutro w kalendarzu liturgicznym obchodzimy Święto świętych apostołów Filipa i Jakuba, natomiast w środę Uroczystość św. Stanisława – biskupa i męczennika, patrona Polski. Serdecznie zapraszam na Mszę Św. połączoną z kazaniem oraz Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 • Za tydzień: Niedziela Dobrego Pasterza, która rozpoczyna Tydzień modlitw o powołania.
 • Za tydzień w niedzielę 12 maja, zgodnie z piękną tradycją, przed naszym kościołem, odbędzie się akcja społeczności Elbląskiego Hospicjum im. Dr Aleksandry Gabrysiak pt.: „Pola Nadziei”. Akcja ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo, przypominając o chorych i cierpiących, a także zachęcać do wolontariatu hospicyjnego. Kiedy wiosną zakwitną żonkile – światowy symbol nadziei – wolontariusze rozdawać je będą podczas kwesty po Mszach Św. Serdecznie i z całego serca zachęcam wsparcia tej szlachetnej inicjatywy.
 • Jutro od godz. 9:00 będę odwiedzał chorych z Komunią Św. i posługą spowiedzi.
 • Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do pięknego i duchowego przeżycia uroczystości I Komunii Św. w Niedzielę Bożego Miłosierdzia.
 • W związku z wcześniejszą zapowiedzią informujemy, że organizujemy konkurs fotograficzny pt.: ” Wiosna. Bóg obecny w rodzącej się do życia przyrodzie”. Regulamin konkursu znajduje się w gablocie przed kościołem oraz został umieszczony na parafialnej stronie internetowej. W konkursie mogą wziąć dzieci oraz osoby dorosłe. Niezależne jury oceni zdjęcia, które należy przynieść do zakrystii najpóźniej do niedzieli 2 czerwca oraz wręczy zwycięzcom nagrody i wyróżnienia.
 • Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie, jak również do czytania prasy i dobrych katolickich stron internetowych.

II Niedziela Wielkanocna, Uroczystość Miłosierdzia Bożego, 28 kwietnia 2019 roku

 

 • Dziś w naszej wspólnocie podczas Mszy Św. o godz. 13:00 dziewięcioro dzieci pierwszy raz w pełni będzie uczestniczyło w Eucharystii, przyjmując I Komunię Św. Wczoraj dzieci przystąpiły do sakramentu pokuty i pojednania oraz w sposób uroczysty odnowiły przyrzeczenia chrztu św. Serdecznie dziękuję rodzicom za piękne zaangażowanie i przygotowanie uroczystości.
 • Jutro przypada liturgiczne wspomnienie św. Wojciecha – patrona naszej diecezji. W tym dniu naszą modlitwą otaczamy ks. biskupa Wojciecha Skibickiego, a także ks. biskupa Józefa Wysockiego, który obchodzi również 30. rocznicę święceń biskupich.
 • W środę 1 maja, wspomnienie liturgiczne św. Józefa, rzemieślnika, Święto Pracy – Msza św. wraz z Nowenną do MBNP celebrowana będzie o godz. 9:00.
 • Natomiast w piątek 3 maja, Uroczystość NMP Królowej Polski. Msze Św. o godz. 9:00 oraz w Rydzówce o godz. 10:30.
 • Najserdeczniej dziękuję paniom z Koła Różańcowego za zamówioną w mojej intencji Mszy Św.
 • Jednocześnie zachęcam do zamawiania Mszy Św. także w dni powszednie w różnych intencjach, nie tylko za zmarłych. Bardzo cieszy mnie fakt, że coraz więcej rodziców zamawia Mszę Św. w intencji swoich dzieci. Modlitwa a w szczególny sposób Eucharystia to najpiękniejszy dar, jaki możemy ofiarować drugiej osobie.
 • Dzieci, które w sobotę 4 maja będą obecne w Drulitach zapraszam na próbę śpiewu o godz. 10:30.
 • Proszę również kolejne rodziny z Drulit o kontynuację sprzątania kościoła w sobotę po krótkiej przerwie spowodowanej przygotowaniami do uroczystości I Komunii Św.
 • Już teraz informuję, że za tydzień w niedzielę zostanie ogłoszony konkurs fotograficzny z nagrodami dla mieszkańców naszej parafii pt.: „Wiosna. Bóg obecny w rodzącej się do życia przyrodzie”. Regulamin konkursu zostanie wywieszony za tydzień w gablocie parafialnej oraz zamieszczony na parafialnej stronie internetowej.
 • Zachęcam do czytania prasy katolickiej.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, 21 kwietnia 2019 roku

 • Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do duchowego przeżycia Triduum Paschalnego oraz Uroczystości Zmartwychwstania w naszej wspólnocie. Dziękuję za ofiary złożone na kwiaty do Grobu Pańskiego przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych. Dodatkowo ofiary złożyli mieszkańcy Dargowa oraz Koło Różańcowe z Drulit (które również zamówiło Mszę Św. w intencji Ks. Proboszcza; Msza Św. będzie celebrowana w przyszłą niedzielę o godz. 9:00).
 • Z związku z tym, że w naszej parafii uroczystość I Komunii Św. odbędzie się już za tydzień, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, rozpoczynający się tydzień (oktawa Zmartwychwstania Pańskiego) będzie bardzo intensywny i pracowity dla rodziców i dzieci, które przygotowują się do I Komunii Św. Próba liturgii odbędzie się we wtorek o godz. 18:30. Obecność wszystkich dzieci oraz rodziców obowiązkowa. Umówimy się również z rodzicami na prace wokół kościoła (m.in. oczyszczenie ogrodzenia).
 • Spowiedź dla dzieci oraz ich rodziców i rodziców chrzestnych odbędzie się w sobotę o godz. 10:00. Po spowiedzi odbędzie się dekoracja i przygotowanie kościoła do uroczystości. I Komunia Św. odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia o godz. 13:00. Dzieci, kwadrans wcześniej, gromadzą się przy figurze Matki Bożej.
 • Za tydzień w sobotę o godz. 12:00 odbędzie się spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania (egzamin z katechizmu, wpłata ofiary – „dar ołtarza, itd.).
 • Ponieważ trwa oktawa Wielkiej Nocy w najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła. Za tydzień świątynię sprzątają rodzice dzieci, które przygotowują się do I Komunii Św.

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej 14 kwietnia 2019 roku

 • Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień – przeżywanie największych tajemnic naszej wiary. Tych, którzy nie skorzystali w czasie rekolekcji z Sakramentu Pokuty i Pojednania zapraszam do spowiedzi we wtorek i środę pół godziny przed Mszą Św. (o godz. 17:30).
 • Porządek Triduum Paschalnego w naszym kościele: Wielki Czwartek o g. 18.00 Msza Św. Wieczerzy Pańskiej; Wielki Piątek o g. 18.00 Liturgia Męki Pańskiej; Wielka Sobota o g. 18.00 Wigilia Paschalna (gromadzimy się na zewnątrz kościoła przy ognisku na Liturgii Światła, podczas którego zostanie poświęcony ogień i przygotowany Paschał). Po każdej celebracji adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy i Grobie Pańskim do godz. 21.00. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły [nie spożywamy pokarmów mięsnych, jemy raz do syta i dwa razy lekko, post obowiązuje osoby pełnoletnie od 18 do 60 roku życia]. Proszę, aby w sobotę, na Liturgię Wigilii Paschalnej zabrać ze sobą świece.
 • Zapraszam wszystkich mieszkańców naszej parafii do adoracji Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek i Wielką Sobotę od godz. 16.00 do rozpoczęcia liturgii o godz. 18.00.
 • W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny według następującego porządku: w kościele w Drulitach o godz. 10.00 i 10.30; Dargowo o godz. 11.00; Piniewo o godz. 11.15; Kąty o godz. 11.45 oraz w kaplicy w Rydzówce o godz. 12.00 (ofiary zbierane przy tej okazji będą przeznaczone na kwiaty do Grobu Pańskiego).
 • W Niedzielę Wielkanocną Zmartwychwstania Pańskiego procesja rezurekcyjna z Mszą Św. o godz. 6.00 (nie będzie sprawowana Msza Św. o godz. 9.00). Serdecznie proszę, aby tradycyjnie zaangażować się w przygotowanie i przeprowadzenie procesji. Następnie: Msza Św. w Rydzówce o godz. 10.30 oraz w Drulitach o godz. 12.30.
 • W poniedziałek w oktawie Wielkanocy Msza św. w Drulitach o godz. 9.00 oraz w Rydzówce o godz. 10.30. (nie będzie Mszy Św. o godz. 12.30).
 • Zachęcam do religijnego przeżycia Wielkiego Tygodnia. Każdy z tych dni jest wyjątkowy i bardzo bogaty w treści duchowe.
 • Najserdeczniej dziękuję rodzicom dzieci, które przygotowują się do I Komunii św. za posprzątanie posesji przed kościołem. Zapraszam również w środę po wieczornej Mszy Św. do przygotowania Ciemnicy i Grobu Pańskiego.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła i proszę o to kolejne rodziny w Wielką Sobotę, najlepiej między godziną 10.30 a 12.30. W tym czasie będę święcił pokarmy w wioskach należących do naszej parafii. Klucze do kościoła znajdują się u p. Stanisława Gulskiego.
 • Zachęcam do czytania prasy i dobrych katolickich stron internetowych.

V Niedziela Wielkiego Postu C, 7 kwietnia 2019 roku

 • Dziś w V Niedzielę Wielkiego Postu zgodnie z polską tradycją zasłaniamy w naszych kościołach krzyże, aby odsłonić je i ukazać uroczyście w Wielki Piątek podczas Liturgii Męki Pańskiej.
 • Również dziś w naszej wspólnocie parafialnej rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne, które wygłosi ks. dr Karol Dąbrowski, proboszcz i kustosz sąsiedniej parafii i sanktuarium w Zielonce Pasłęckiej.
 • Rekolekcje potrwają do wtorku włącznie. Jutro, w poniedziałek od godz. 9:00 będę odwiedzał chorych z Najświętszym Sakramentem i posługą spowiedzi.
 • Poniedziałek będzie dniem spowiedzi dla wszystkich parafian. Kapłani będą posługiwać w konfesjonałach w Rydzówce od godz. 16:00 i w Drulitach od godz. 17:30. Msze Św. w poniedziałek i wtorek: w Rydzówce o godz. 16:30, natomiast w Drulitach o godz. 18:00.
 • W tym tygodniu Msze Św. w środę, czwartek i piątek wyjątkowo będą sprawowane o godz. 10:00. W piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej pół godziny przed Mszą Św. (o godz. 9:30).
 • Próba śpiewu dla dzieci w sobotę również wyjątkowo o godz. 9:30.
 • Dziś w przedsionku kościoła odbywa się kiermasz świąteczny. Zwracam się z uprzejmą prośbą o wsparcie tej szlachetnej inicjatywy. Dzieci z naszej parafii uczęszczające do Szkoły Podstawowej w Zielonce Pasłęckiej własnoręcznie wykonały stroiki świąteczne, kartki, palmy oraz pisanki.
 • Za tydzień – Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień. Poświęcenie palm podczas każdej Mszy św.
 • Serdecznie dziękuję za posprzątanie kościoła, za tydzień proszę o to kolejne rodziny.
 • Niestety, w tym tygodniu nie odbędą się zajęcia z jęz. angielskiego dla dzieci. Dorosłych zapraszam na lekcje angielskiego w piątek o godz. 19:00 (na spotkanie mogą przyjść również dzieci, które uczęszczają do grupy I – stopień zaawansowany).

IV niedziela Wielkiego Postu C, 31 marca 2019 roku

 • Dziś bezpośrednio po Mszy Św. o godz. 12:30 zapraszam na spotkanie rodziców dzieci, które przygotowują się do I Komunii Św.
 • W tym tygodniu wyjątkowo, ze względu na to, iż głoszę rekolekcje wielkopostne, zapraszam w pierwszy piątek miesiąca dzieci oraz dorosłych na adorację Najświętszego Sakramentu oraz spowiedź o godz. 16:00.
 • Zachęcam do pobożnego i gorliwego udziału w rekolekcjach wielkopostnych, które w naszej parafii rozpoczną się za tydzień w niedzielę 7 kwietnia. W czasie rekolekcji będę odwiedzał chorych w poniedziałek 8 kwietnia od godz. 9:00.
 • Język angielski dla dzieci – tak jak zwykle, czyli w czwartek: gr. I o godz. 16:00, gr. II o godz. 16:30 (w świetlicy „Fantazja”). Wyjątkowo zajęcia angielskiego dla dorosłych odbędą się również w czwartek po wieczornej Mszy Św. ok. godz. 18:30.
 • W sobotę 6 kwietnia o godz. 10:30 – próba śpiewu dla dzieci. Spotkanie poprowadzi Kinga Groblewska, za co jej serdecznie dziękuję. Ja w tym czasie będę w Katedrze św. Mikołaja w Elblągu na uroczystości święceń biskupich ks. bpa nominata Wojciecha Skibickiego, który został mianowany biskupem pomocniczym diecezji elbląskiej.
 • Również w sobotę o godz. 12:00 zapraszamy rodziców wraz z dziećmi, które przygotowują się do I Komunii Św. na pierwszą próbę śpiewu z panem organistą, który będzie uczył dzieci pieśni śpiewanych podczas uroczystości I Komunii Św. Obecność obowiązkowa.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła i serdecznie proszę o to za tydzień kolejne rodziny.
 • Zachęcam do czytania prasy i dobrych katolickich stron internetowych.

III niedziela Wielkiego Postu C, 24 marca 2019 roku

 • Jutro w kalendarzu liturgicznym – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego oraz Dzień Świętości Życia.
 • W czwartek – nauka języka angielskiego dla dzieci. Grupa I – o godz. 16:00, grupa II – o godz. 16:30. Zajęcia odbywają się w świetlicy.
 • Natomiast dorosłych zapraszam na kurs angielskiego w piątek po wieczornej Mszy Św., ok. godz. 18:30 (w pokoju na I piętrze w budynku parafialnym).
 • Nabożeństwa Wielkopostne: Gorzkie Żale śpiewamy w niedzielę pół godziny przed poranną Mszą Św., natomiast na Drogę Krzyżową zapraszamy w piątek o godz. 17:30.
 • Próba śpiewu dla dzieci – w sobotę o godz. 10:30.
 • Za tydzień, w niedzielę po Mszy Św. o godz. 12:30 zapraszam na krótkie spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Św.
 • Zwracam się z uprzejmą prośbą do wszystkich, kobiet i mężczyzn, którzy w najbliższy czwartek 28 marca przed południem dysponują wolnym czasem, o pomoc w przygotowaniu posesji wokół kościoła do wiosennych porządków (za które tradycyjnie odpowiedzialni będą rodzice dzieci przygotowujących się do I Komunii Św.). Serdecznie zapraszam o godz. 9:30 z niezbędnymi narzędziami: grabiami, taczkami, etc. Już teraz pięknie dziękuję za wszelką pomoc, życzliwość i poświęcony czas!
 • Zachęcam do czytania prasy i dobrych katolickich stron internetowych.

II niedziela Wielkiego Postu C, 17 marca 2019 roku

 • We wtorek w kalendarzu liturgicznym obchodzimy Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. Na Mszę Św. o godz. 18:00 w sposób szczególny zapraszamy mężczyzn, którym patronuje św. Józef, jako Mężczyzna Święty, pracowity, wierny swojemu powołaniu, dbający i troszczący się o sprawy duchowe i materialne swojej rodziny, mężczyzna odważny i rozmodlony. W tym dniu imieniny obchodzi ks. bp senior Józef Wysocki – obejmijmy Dostojnego Solenizanta naszą serdeczną modlitwą i duchowym wsparciem.
 • W środę Msza Św. wraz z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy wyjątkowo sprawowana będzie o godz. 10:00.
 • W czwartek: zajęcia z języka angielskiego dla dzieci: grupa I o godz. 16:00, grupa II o godz. 16:30.
 • Zapraszam na nabożeństwa wielkopostne: Gorzkie Żale śpiewamy w niedzielę o godz. 8:30 przed poranną Mszą Św. (w tym czasie zawsze istnieje możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania), natomiast w Drodze Krzyżowej uczestniczymy w piątki o godz. 17:30.
 • Lekcje z języka angielskiego dla dorosłych – w piątek po wieczornej Mszy Św. ok. godz. 18:30.
 • Zapraszam dzieci na próbę śpiewu w sobotę o godz. 10:30.
 • W zakrystii można zakupić za 9 zł piękną świecę wielkanocną. Ilość ograniczona (23 sztuki).
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła i proszę o to kolejne rodziny z Drulit.
 • Serdecznie dziękuję za ofiary składane na tacę w dzisiejszą niedzielę.
 • Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii rozpoczną się w niedzielę za trzy tygodnie 7 kwietnia i potrwają do wtorku włącznie. Poniedziałek będzie dniem spowiedzi św. Również w poniedziałek 8 kwietnia od godz. 9:00 będę odwiedzał chorych, którzy duchowo pragną przygotować się do przeżywania Triduum Paschalnego. Zachęcam chorych do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
 • W minionym tygodniu została sfinalizowana umowa dzierżawy gruntów rolnych (niewiele ponad 13 ha) należących do naszej parafii. Niestety, ze względu na duże tzw. zachwaszczenie połowy gruntów, należny czynsz dzierżawca będzie uiszczał od połowy roku 2020 (czyli za półtora roku). Czynsz w całości wystarczy np. na całkowite pokrycie kosztów związanych z okresem grzewczym (zakupem pelletu na całą zimę). Do tego czasu dzierżawca musi zainwestować niemałe pieniądze, aby doprowadzić ziemię do dobrej kultury rolnej.
 • Zachęcam do czytania prasy i dobrych katolickich stron internetowych (a także odwiedzania naszej parafialnej strony).

I niedziela Wielkiego Postu C, 10 marca 2019 roku

 • W okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę o godz. 8:30, przed poranną Mszą Św. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej celebrujemy w piątki o godz. 17:30.
 • Zapraszamy dzieci na kolejną lekcję języka angielskiego. Grupa I ma zajęcia w czwartek o godz. 16:00, grupa II – o godz. 16:30.
 • Zajęcia z jęz. angielskiego dla dorosłych – odbędą się w piątek po wieczornej Mszy Św., ok. godz. 18:30.
 • Nauka śpiewu dla dzieci – w sobotę o godz. 10:30.
 • W środę po wieczornej Mszy Św. ok. godz. 18:45 zapraszam na spotkanie młodzież, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania.
 • Zachęcam do czytania prasy i wartościowych katolickich stron internetowych.

VIII niedziela zwykła C, 3 marca 2019 roku

 

 • Jutro 4 marca w kalendarzu liturgicznym obchodzimy święto św. Kazimierza Królewicza. Wszystkim Solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia.
 • We wtorek 5 marca przypada 25. rocznica święceń biskupich ks. bpa Jacka Jezierskiego. Najdostojniejszego Jubilata wspomagamy naszą życzliwością i modlitwą.
 • W najbliższą środę popielcową (6 marca) rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Msze Św. z poświęceniem popiołu i obrzędem pokutnym posypania głów popiołem będą sprawowane w Rydzówce o godz. 16:30 oraz w Drulitach o godz. 18:00. Za tydzień w niedzielę będziemy obchodzić I niedzielę Wielkiego Postu.
 • Zapraszam dzieci na lekcje języka angielskiego do świetlicy „Fantazja” w czwartek o godz. 16:00. Od najbliższego spotkania dzieci zostaną podzielone na dwie grupy. Jedna lekcja będzie trwała 30 minut.
 • W piątek zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17:30.
 • Również w piątek po wieczornej Mszy Św., ok. godz. 18:30 odbędą się w pokoju na I piętrze kolejne zajęcia z jęz. angielskiego dla dorosłych, którzy również zostaną podzieleni na dwie mniejsze grupy.
 • Za tydzień w niedzielę pół godziny przed Mszą Św. o godz. 9:00 nabożeństwo Gorzkich Żali.
 • Dziś po Mszy Św. o godz. 9:00 zmiana tajemnic różańcowych.
 • Odwiedziny chorych w piątek od godz. 9:00.
 • W sobotę – o godz. 10:30 próba śpiewu dla dzieci. Serdecznie zapraszamy.
 • Zachęcam do nabywania i czytania prasy i literatury chrześcijańskiej.
 • Dziś po Mszy Św. o godz. 12:30 0dbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci, które przygotowują się do I Komunii Św.

VII niedziela zwykła C, 24 lutego 2019 roku

 • W rozpoczynającym się tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Podczas Mszy Św. modlimy się o dar powołań do życia kapłańskiego i zakonnego.
 • W pierwszy piątek miesiąca – odwiedziny chorych od godz. 9:00. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja wraz z Litanią do NSPJ od godz. 17:15. W tym czasie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Dziękuję dzieciom i dorosłym, którzy podjęli się pobożnego praktykowania pierwszych piątków miesiąca poprzez spowiedź oraz pełny udział w Eucharystii.
 • We wtorek po wieczornej Mszy Św. ok. godz. 18:30 zapraszam na projekcję filmu pt.: ”303 Bitwa o Anglię”. To pełna emocjonujących podniebnych walk superprodukcja opowiadająca historię legendarnych polskich lotników z Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki. W międzynarodowej obsadzie zobaczymy m.in. Marcina Dorocińskiego, Iwana Rheona („Gra o tron”) oraz Milo Gibsona (syna Mela Gibsona).
 • Język angielski dla dzieci – w czwartek o godz. 16:00 (w świetlicy), dla dorosłych – w piątek po wieczornej Mszy Św. (w pokoju na I piętrze). Proszę zabrać ze sobą notatnik.
 • Zapraszam dzieci na próbę śpiewu w sobotę o godz. 10:30.
 • Za tydzień w niedzielę zmiana tajemnic różańcowych.
 • Również za tydzień w niedzielę po Mszy Św. o godz. 12:30 odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci, które w tym roku przystąpią do I Komunii Św.
 • Mieszkańcy Piniewa zakończyli swój dyżur sprzątania kościoła. Serdecznie proszę, aby od najbliższej soboty zaangażowali się w to mieszkańcy Drulit. Dziękuję za wszelką troskę i współodpowiedzialność za życie parafialne.
 • W naszej parafii zaczęliśmy organizować spotkania formacyjno – integracyjne dla małżeństw. Do tej pory odbyły się trzy takie spotkania, w które w sumie zaangażowanych jest 14 małżeństw. Serdecznie zapraszam i proszę o kontakt wszystkie inne małżeństwa, które są zainteresowane udziałem we wspólnocie małżeństw. W późniejszym czasie zaczniemy organizować również spotkania dla osób, które z różnych względów nie żyją w małżeństwie (np. są po śmierci współmałżonka).
 • Zachęcam do czytania prasy katolickiej. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym możemy przeczytać m.in. o biskupie nominacie Wojciechu Skibickim oraz o diakonach stałych i szafarzach nadzwyczajnych Najświętszej Eucharystii.

VI niedziela zwykła C, 17 lutego 2019 roku

 • Dziś ofiary składane na tacę przeznaczone są na opał. W każdą trzecią niedzielę miesiąca taca będzie miała charakter inwestycyjny. Za dobre serca i współodpowiedzialność za życie parafialne – serdecznie dziękuję.
 • Zapraszam dzieci na próbę śpiewu w sobotę o godz. 10:30.
 • Zgodnie z ubiegłotygodniową propozycją nauki języka angielskiego w naszej parafii, zapraszam chętnych: dzieci oraz osoby dorosłe o przyjście do zakrystii po Mszy Św. Ustalimy termin pierwszej lekcji. Dzięki uprzejmości Pani Doroty zajęcia będą się odbywały w świetlicy „Fantazja”.
 • Z całego serca dziękuję Wszystkim Drogim Parafianom, którzy pamiętali o moich urodzinach. Serdecznie dziękuję za Waszą modlitwę, często okazywaną pomoc, dobre serce, wsparcie duchowe i materialne.
 • Zachęcam do czytania prasy i dobrych katolickich stron internetowych.

V Niedziela zwykła C, 10 lutego 2019 roku

 • Jutro obchodzimy Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1992 roku. W naszym kościele o godz. 18:00 będzie sprawowana w dniu jutrzejszym Msza Św. dla osób chorych i cierpiących połączona z udzieleniem sakramentu Namaszczenia Chorych. Zachęcam do udziału w niej wszystkich, którzy zmagają się z jakimikolwiek dolegliwościami. Proszę również, aby, w miarę możliwości, rodziny zatroszczyły się o pomoc w przybyciu do kościoła osób, które ze względu na chorobę, same przyjść nie mogą. Sakrament Chorych to znak sakramentalny zostawiony przez Chrystusa jako narzędzie uświęcenia naszego cierpienia. Przez ten sakrament Chrystus chce nam pokazać, że cierpienie nie musi człowieka niszczyć, może go doskonalić. W ten sposób Chrystus nadał ludzkiemu cierpieniu sens. Oto człowiek cierpiąc, może ubogacać siebie i innych. Św. Marek wspomina, że uczniowie Chrystusa namaszczali chorych i uzdrawiali. Św. Jakub mówi o tradycji pierwszych pokoleń chrześcijan: „Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5, 14-15). Jakie są skutki tego sakramentu? Pierwszym, i to często, choć nie zawsze, widocznym efektem sakramentu namaszczenia, jest poprawa zdrowia chorego. Drugim skutkiem, tym razem w dziedzinie ducha, jest oczyszczenie z grzechów. Gdyby człowiek popełnił grzechy ciężkie, a nie mógł się spowiadać, czyli nie mógł skorzystać z sakramentu pokuty, to wtedy ten sakrament gładzi grzechy. Może więc być udzielony zarówno człowiekowi w stanie łaski uświęcającej, jak i grzesznikowi w stanie grzechu ciężkiego. Trzecim i chyba najważniejszym celem tego sakramentu jest pomoc potrzebna do wykorzystania czasu cierpienia i zachowania godnej postawy. Cierpienie bowiem jest wielką próbą. W chrześcijaństwie cierpienie jest przede wszystkim próbą wiary w prawdę, że Bóg jest Miłością. Właśnie w tym momencie potrzebna jest łaska odkrycia sensu cierpienia.  Sakrament Namaszczenia Chorych pozwala człowiekowi wykorzystać cierpienie dla udoskonalenia własnego i dla zbawienia świata. Przez ten sakrament cierpienie, które jest ciężkim doświadczeniem, nie utrudnia, lecz pomaga w dostępie do Eucharystii.
 • Za tydzień 17 lutego – 3. niedziela miesiąca. Taca w przyszłą niedzielę ma charakter inwestycyjny a składane ofiary przeznaczone są w okresie zimowym na zakup opału. Niech Dobry Pan Bóg wynagrodzi Waszą życzliwość i hojne serca! Po okresie zimowym tacę z trzeciej niedzieli będziemy wpłacać na parafialne konto, aby po dłuższym czasie mieć zabezpieczone środki finansowe na inwestycje.
 • Zapraszam dzieci na próbę śpiewu w sobotę o godz. 10:30.
 • Zrodził się pomysł, aby zorganizować lekcje języka angielskiego dla dzieci (na poziomie A1). Proszę zainteresowanych rodziców, aby zgłaszali do mnie swoje dzieci. Ustalimy szczegóły oraz dzień, w którym – raz w tygodniu – odbywałyby się lekcje angielskiego. Jeśli nauką języka są zainteresowane również osoby dorosłe – także proszę o kontakt. Z przyjemnością poprowadzę takie zajęcia również dla osób dorosłych.
 • Zachęcam do czytania prasy i katolickich stron internetowych.

IV Niedziela zwykła C, 3 lutego 2019 roku

 

 • We wtorek 5 lutego wspominamy w liturgii św. Agatę. Po Mszy Św. błogosławieństwo chleba ku czci świętej.
 • Również we wtorek – zakończenie wizyty duszpasterskiej. Kapłan o godz. 16:00 uda się z błogosławieństwem do rodzin zamieszkałych w Sokołach.
 • Zapraszam dzieci na próbę śpiewu w sobotę o godz. 10:30.
 • Dziękuję rodzicom dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. za rozebranie dekoracji Bożonarodzeniowych i posprzątanie kościoła. Za tydzień, w sobotę w południe kościół sprzątają kolejne rodziny z Piniewa, za co składam serdeczne „Bóg zapłać!”
 • Zachęcam do czytania prasy i katolickich stron internetowych.

III Niedziela zwykła C, 27 stycznia 2019 roku

 • Dziś obchodzimy 66. Światowy Dzień Trędowatych. Pamiętamy o chorych na trąd i o tych, którzy się nimi opiekują.
 • 1 lutego – pierwszy piątek miesiąca. Odwiedziny chorych z Komunią Św. od godz. 9:00, natomiast wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja oraz możliwość skorzystania z sakramentu pojednania od godz. 17:30.
 • W sobotę 2 lutego przypada Święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej. Zapraszam na uroczystą Mszę Św. o godz. 10:00. Próba śpiewu dla dzieci bezpośrednio po Mszy Św. (ok. godz. 11:00). W tym dniu mieszkańcy Piniewa nie sprzątają kościoła.
 • Natomiast późnym popołudniem, o godz. 17:00 tego samego dnia, czyli w sobotę 2 lutego zapraszam do kościoła rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Św., aby posprzątać kościół i rozebrać dekoracje Bożonarodzeniowe (w tym stajenkę betlejemską). Proszę o obecność zarówno mężczyzn jak i kobiety.
 • Po feriach planuję wizytę w Szkole Podstawowej w Zielonce Pasłęckiej, aby porozmawiać z Panem Dyrektorem oraz Panią Katechetką o postępach dzieci w nauce religii i przygotowaniach do I Komunii Św.
 • Przez cztery miesiące (luty, marzec, kwiecień oraz maj) będą jeszcze zbierane ofiary na dokończenie prac remontowych kaplicy w Rydzówce. Pan Wacław Czarnecki odwiedzi w tym czasie wszystkie rodziny przynależące do kaplicy w Rydzówce. Na początku czerwca zostanie odprawiona Msza Św. dziękczynna w intencji wszystkich ofiarodawców, dobrodziejów i osób fizycznie pracujących przy rewitalizacji kaplicy oraz zorganizowany piknik, który będzie uwieńczeniem prac remontowych kaplicy.
 • Wizyta duszpasterska, czyli kolęda dobiega końca. W tym tygodniu ks. proboszcz odwiedzi rodziny zamieszkałe w Rydzówce, i tak: we wtorek : Rydzówka 1, 3, 4, 5 i 6. Natomiast w środę od nr 7 do 12. W czwartek – rodziny, których z różnych powodów nie było w domu, a które chciałyby poprosić kapłana o błogosławieństwo domu i rodziny. Proszę o zgłaszanie się bezpośrednio do mnie dziś po Mszach Św.
 • W tym tygodniu do wieczności odszedł śp. + Feliks Wiśniewski (l.63). Nabożeństwo różańcowe we wtorek o godz. 10:30, Msza Św. żałobna o godz. 11:00. Serdecznie zapraszam parafian do uczestnictwa w nabożeństwie żałobnym. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…
 • Zachęcam do czytania prasy i katolickich stron internetowych.
 • Rozliczenie finansowe (zostało wywieszone w gablocie parafialnej).

II Niedziela zwykła C, 20 stycznia 2019 roku

 • Dziś, po Mszy Św. o godz. 12:30 odbędzie się spotkanie dla kandydatów do sakramentu bierzmowania.
 • Jutro, w kalendarzu liturgicznym – wspomnienie św. Agnieszki, a także Dzień Babci. Dzień Dziadka obchodzimy następnego dnia, we wtorek 22 stycznia.
 • W piątek – święto Nawrócenia św. Pawła.
 • Zapraszam dzieci, które nie wyjeżdżają na ferie, na próbę śpiewu – w sobotę o godz. 10:30.
 • Dziękuje za posprzątanie kościoła i proszę o to kolejne rodziny z Piniewa.
 • Zakończyliśmy kolędę w Drulitach i Dargowie. Pięknie dziękuję wszystkim rodzinom za życzliwe przyjęcie kapłana. Przed nami ciąg dalszy wizyty duszpasterskiej, i tak: (poniedziałek jest dniem wolnym od kolędy)
 • We wtorek – odwiedzę wszystkie rodziny zamieszkałe w Piniewie. Tego dnia kolęda rozpocznie się wyjątkowo o godz. 15:00.
 • W środę – również od godz. 15:00 – kolęda odbędzie się w następujących miejscowościach: Pochylnia Buczyniec, Kąty oraz Pochylnia Kąty i Czarna Góra
 • Czwartek – Rydzówka II, tzw. Krasinek (od godz. 16:00)
 • Piątek – Rydzówka, blok nr 11 (od godz. 16:00)
 • Zachęcam do czytania prasy i katolickich stron internetowych.

Niedziela Chrztu Pańskiego

13 stycznia 2019 roku

 • Dziś w Święto Chrztu Pana Jezusa, kończy się okres Narodzenia Pańskiego, a rozpoczyna czas zwykły w liturgii.
 • Również dziś po Mszy Św. o godz. 12:30 spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Św., natomiast za tydzień w niedzielę, także po Mszy Św. o godz. 12:30 – zapraszam na spotkanie młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania.
 • Wizyta duszpasterska w tym tygodniu: poniedziałek jest dniem wolnym od kolędy. Wtorek: Drulity 19/1 i 19/2 (za kanałem), nr 21 (obok sklepu), p. Krystyna w budynku świetlicy oraz mieszkańcy od nr 11 do nr 16.
 • Środa: Dargowo – 1a, 1, 2, 2a, 3/2, 17, 9/1, 9/3, 9/4, 9/5, 10/2, 10/3.
 • Czwartek – Strona pana Sołtysa, (od strony Marzewa do pana Gajdamowicza) oraz 4/1, 4/2, 4/3, 5, 6/2, 6/3, 6/4, 6/5, 6, 7
 • Piątek – bloki 12, 13 i 14.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła i proszę o to kolejne rodziny.
 • Zachęcam do czytania prasy i katolickich stron internetowych.
 • Za tydzień – III niedziela miesiąca. Taca inwestycyjna przeznaczona na opał. Serdeczne Bóg zapłać za Waszą życzliwość, dobre i hojne serca!
 • Zapraszam dzieci na próbę śpiewu w sobotę o godz. 10:30.

Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli

Niedziela, 6 stycznia 2019 roku

 • Dziś modlimy się w intencji misyjnej działalności Kościoła. Dziękujemy za ofiary złożone na tacę, które zostaną przeznaczone na wsparcie misjonarek i misjonarzy. Bóg zapłać!
 • Za tydzień w niedzielę obchodzimy Święto Chrztu Pańskiego, którym zakończymy okres Bożego Narodzenia.
 • Również za tydzień w niedzielę 13 stycznia po Mszy Św. o godz. 12:30 odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci, które przygotowują się do przyjęcia I Komunii Św. Bardzo proszę, aby na to spotkanie dzieci zabrały swoje zeszyty od lekcji religii oraz kartki z wklejonymi obrazkami z uczestnictwa w roratach.
 • Natomiast za dwa tygodnie w niedzielę 20 stycznia, także po Mszy Św. o godz. 12:30 zapraszam na spotkanie młodzież, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
 • Serdecznie dziękuję mieszkańcom Dargowa za posługę sprzątania i troskę o porządek w naszym kościele. Za tydzień swój dyżur rozpoczynają mieszkańcy Piniewa. Dziękuję Pani Sołtys za współpracę i życzliwość.
 • Od jutra rozpoczynamy wizytę duszpasterską w rodzinach naszej parafii. Jako pierwsi zostaną odwiedzeni mieszkańcy z bloków nr 24 i 25. Kolęda rozpocznie się od godz. 16:00.
 • Nawiązując do ubiegłorocznej tradycji, zwracam się z pokorną i serdeczną prośbą, aby oprócz zwyczajowej ofiary kolędowej (której przeznaczenie zapewne wszystkim jest znane), rodziny naszej parafii, oczywiście na miarę swoich możliwości, złożyły również ofiarę na potrzeby związane z funkcjonowaniem naszego kościoła i parafii. W minionym roku – składane dodatkowe ofiary na potrzeby wspólnoty parafii, zostały przeznaczone na zakup pieca. W tym roku pragnąłbym zapoczątkować zbieranie środków pieniężnych na remont elewacji naszego kościoła. Zdaję sobie sprawę, że to bardzo duża inwestycja, ale wspólnymi siłami możliwa do zrealizowania, prawdopodobnie najwcześniej w przyszłym roku. Tym, którzy to rozumieją, którzy dbają o dobra duchowe i materialne Kościoła i na których zawsze mogę liczyć – składam najserdeczniejsze wyrazy podziękowania i z serca płynące: <Bóg zapłać>!
 • Zachęcam do czytania prasy i dobrych katolickich stron internetowych.

Niedziela w oktawie Bożego Narodzenia

Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa

30 grudnia 2018 roku

 

 • Jutro ostatni dzień A.D. 2018. Zapraszam na Mszę Św. i nabożeństwo dziękczynno – przebłagalne o godz. 17:00.
 • We wtorek pierwszy dzień nowego roku 2019 oraz Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Msze Św. wg. porządku niedzielnego: godz. 9:00, 10:30 oraz 12:30.
 • W niedzielę za tydzień, 6 stycznia w kalendarzu liturgicznym – Uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie nazywana Świętem Trzech Króli. Msze Św. o godz. 9:00 i 10:30.
 • Kolędę, czyli wizytę duszpasterską rozpoczniemy od poniedziałku 7 stycznia. W tym roku jako pierwsi zostaną odwiedzeni mieszkańcy Drulit.
 • 4 stycznia – pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź i adoracja Najświętszego Sakramentu z litanią do NSPJ od godz. 17:30. Odwiedziny chorych od godz. 9:00.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła i proszę o to za tydzień kolejne rodziny.
 • Serdecznie dziękuję p. Łukaszowi Ambroziakowi za renowację tabernakulum.
 • Próba śpiewu dla dzieci – w sobotę o godz. 10:30 (pół godziny później niż zwykle).
 • Zachęcam do czytania prasy i internetowych stron katolickich.

IV Niedziela Adwentu, 23 grudnia 2018 roku

 • Dziś przeżywamy IV, czyli ostatnią Niedzielę Adwentu. Jutro Wigilia Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Msza Św., zwana Pasterką, sprawowana będzie: w Rydzówce o godz. 21:00 i w Drulitach o północy. Serdecznie zapraszam pół godziny wcześniej, o godz. 23:30 na wspólne kolędowanie razem z dziećmi.
 • We wtorek – Uroczystość Bożego Narodzenia. Msze Św. będą sprawowane tak, jak w każdą niedzielę; natomiast w 26 grudnia – w 2. Dzień Świąt Bożego Narodzenia, Msze Św.: w Drulitach o godz. 9:00 oraz w Rydzówce o godz. 10:30. W tym dniu nie będzie Mszy Św. o godz. 12:30.
 • W czwartek, 27 grudnia – Święto św. Jana Apostoła. Po Mszy Św. o godz. 18:00 obrzęd poświęcenia wina. Zapraszam również po Mszy Św. na degustację tego wyjątkowego napoju.
 • Serdecznie zapraszam na Mszę Św. o godz. 18:00 dzieci z rodzicami oraz niewiasty w stanie błogosławionym w piątek 28 grudnia. Tego dnia obchodzimy Święto Świętych Młodzianków, męczenników. Dzieciom oraz mamom w stanie błogosławionym zostanie udzielone specjalne błogosławieństwo.
 • W niedzielę za tydzień, 30 grudnia obchodzimy Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. W tym dniu nie będzie sprawowana Msza Św. o godz. 12:30 – natomiast zapraszam wszystkie rodziny: dzieci wraz z rodzicami i dziadkami na Mszę Św. o godz. 9:00.
 • Serdecznie dziękuję za posprzątanie kościoła i proszę o to kolejne rodziny. Dziękuję również osobom, które pragną pozostać anonimowe, za przygotowanie stołu dla kapłanów oraz przyniesione dary, aby je na tym stole postawić.
 • Pięknie dziękuję również p. Dariuszowi Owerce za wykonanie – kolejny już raz – szopki Bożonarodzeniowej.
 • Zachęcam do czytania prasy katolickiej.
 • Dziś po Mszy Św. odbywa się kiermasz Bożonarodzeniowy. Dekoracje zostały wykonane przez dzieci z naszej parafii. Serdecznie zachęcam do zakupów.

III Niedziela Adwentu, 16 grudnia 2018 roku

 • Gaudete – to łacińska nazwa trzeciej niedzieli Adwentu, pochodząca od pierwszego słowa antyfony rozpoczynającej tego dnia Liturgię Eucharystyczną. Słowo to pochodzi od łacińskiego czasownika gaudere i jest wezwaniem do radości: Radujcie się! Jej przyczyną ma być odnowienie świadomości, że Bóg jest blisko nas, że jest z nami, że stał się naszym bratem. 
 • Za tydzień IV niedziela Adwentu. Jednak czwarty tydzień nie potrwa długo, ponieważ już w poniedziałek obchodzimy Wigilię Bożego Narodzenia. Tego dnia Msza Św., zwana Pasterką sprawowana będzie w Rydzówce o godz. 21:00, natomiast w Drulitach o północy. Zapraszamy jednak już pół godziny wcześniej – o godz. 23:30 na wspólne kolędowanie razem z dziećmi.
 • Uroczystość Bożego Narodzenia – we wtorek 25 grudnia Msze Św. będą sprawowane tak, jak w każdą niedzielę, natomiast w drugi dzień Świąt, 26 grudnia nie będzie Mszy Św. o godz. 12:30.
 • Wszystkich, którzy nie zdążyli skorzystać jeszcze ze spowiedzi, serdecznie zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania. Jestem do dyspozycji w konfesjonale przed i po każdej Mszy Św.
 • Dziś, w przedsionku kościoła odbywa się kiermasz dekoracji Bożonarodzeniowych zorganizowany przez: Iwonę i Patrycję Maciura, Konrada Murdzka i Zuzannę Brzezińską. Dochód ze sprzedaży dekoracji będzie przeznaczony dla p. Ewy Koch, która została poszkodowana podczas niedawnego pożaru w Drulitach. Natomiast drugi kiermasz dekoracji Bożonarodzeniowych odbędzie się w niedzielę za tydzień. Dekoracje wykonały i będą sprzedawały dzieci z Drulit, które uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Zielonce Pasłęckiej. Pięknie zachęcam do skorzystania z jednej i drugiej oferty kiermaszowej.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła i proszę o to kolejne rodziny.
 • Zachęcam do czytania prasy katolickiej.
 • Dzisiejsza taca ma charakter inwestycyjny i będzie przeznaczona na opał (pellet), który już został dostarczony do parafii i wniesiony do kotłowni (serdecznie dziękuję Panom: Janowi Szuszmanowi, Janowi Bojce i Ireneuszowi Laskowskiemu za pomoc).

II Niedziela Adwentu, 9 grudnia 2018 roku

 • Rozpoczynamy dziś w naszej parafii rekolekcje adwentowe, które wygłosi o. dr hab. Jerzy Skawroń, karmelita z Gdańska. Rekolekcje potrwają do wtorku – Msze Św. w poniedziałek i wtorek sprawowane będą w Rydzówce o godz. 16:30, w Drulitach – o godz. 18:00. Poniedziałek będzie dniem sakramentu pojednania. Kapałni będą spowiadać w Rydzówce od godz. 16:00, natomiast w Drulitach od godz. 17:30. Ofiary, które będziemy składać na tacę w poniedziałek i wtorek na tacę, przeznaczone będą jako wyraz naszej wdzięczności dla ojca rekolekcjonisty za dar wygłoszonych rekolekcji.
 • Serdecznie dziękuję osobom, które pomogły i wciąż pomagają rodzinom poszkodowanym w pożarze. To piękny przykład chrześcijańskiej i braterskiej miłości. Dziękuję za ofiary, które złożyliście na tacę w minioną niedzielę. Całą kwotę 690 zł przekazałem GMOPS w Pasłęku, aby pieniądze zostały rozdysponowane pomiędzy poszkodowane rodziny. Także ofiary, które zostały złożone jako dar serca przy okazji głoszonych przeze mnie rekolekcji w parafii bł. Doroty w Elblągu, również przekazałem GMOPS w Pasłęku, aby zostały podzielone przez panią kierownik Agnieszkę Pocałujko pomiędzy poszkodowane rodziny (1800 zł – potwierdzenie wpłaty przez GMOPS w Pasłęku został wywieszony w parafialnej gablocie). Serdeczne BÓG ZAPŁAĆ!
 • Wciąż zachęcam, aby rodziny naszej parafii, zakupiły czujniki czadu (tlenku węgla) i jakiegokolwiek dymu. Polecam czujniki firmy Kidde, które są niezawodne i mają gwarancję na 10 lat. Można kupić tańsze, ale polecam właśnie te w cenie 125 zł. Gdyby ktoś nie miał dostępu do Internetu, lub nie miał wiedzy, jak zrobić zakupy przez Internet, proszę, aby zwrócić się do mnie o poradę. Możemy za jednym razem dokonać zakupu większej ilości czujników. Raz wydane 125 zł może ocalić dorobek całego życia, zdrowie a czasami także i samo życie.
 • Roraty – naklejki dla dzieci (we wtorki i piątki). Zapraszamy jednak każdego dnia.
 • Zapraszam dzieci na próbę śpiewu w sobotę o godz. 10:00.
 • Za tydzień przypada III niedziela miesiąca, zwracam się zatem z uprzejmą prośbą o hojność Waszych serc. Taca będzie miała charakter inwestycyjny a ofiary zostaną przeznczone w okresie zimowym na opał.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła i proszę o to kolejne rodziny.
 • Małe zakupy do parafii: ampułki, świeczniki, bielizna kielichowa, fioletowa osłona adwentowa na pulpit, część nowych dekoracji Bożonarodzeniowych (w sumie za ok. 800 zł).
 • Zachęcam do czytania prasy katolickiej.

I niedziela adwentu C,  2 grudnia 2018 roku

 

 • Za tydzień w naszej parafii rozpoczną się rekolekcje adwentowe, które wygłosi o. dr hab. Jerzy Skawroń, karmelita z Gdańska. Rekolekcje potrwają do wtorku włącznie. Poniedziałek będzie dniem sakramentu spowiedzi. Msze Św. w niedzielę sprawowane będą tak jak zwykle, czyli w Drulitach dla dorosłych o godz. 9:00, w Rydzówce o godz. 10:30 oraz w Drulitach dla rodziców z dziećmi o godz. 12:30. W poniedziałek i wtorek – Msza Św. w Rydzówce o godz. 16:30, natomiast w Drulitach o godz. 18:00. Spowiedź w poniedziałek: w Rydzówce o godz. 16:00, w Drulitach o godz. 17:30, czyli pół godziny przed Mszą Św. Serdecznie zapraszam do duchowego przygotowania się do Świąt Narodzenia Pańskiego.
 • Dziś wyjątkowo nie będzie Mszy Św. o godz. 12:30; nie będzie sprawowana w naszej parafii również Msza Św. we wtorek i środę. Proszę, aby czciciele Matki Bożej indywidualnie odmówili w środę Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i ofiarowali ją w intencji dobrze przeżytych rekolekcji adwentowych. W nagłych sytuacjach, związanych np. z pogrzebem proszę o kontakt telefoniczny.
 • W piątek 7 grudnia przypada I piątek miesiąca. Od godz. 9:00 będę odwiedzał chorych, natomiast wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość skorzystania ze spowiedzi od godz. 17:15. Serdecznie zapraszam do adoracji Najświętszego Sakramentu oraz do skorzystania ze spowiedzi, szczególnie dzieci, które podjęły się praktykowania pierwszych piątków miesiąca.
 • W związku z wczorajszą tragedią pożaru, gdyby zaistniała taka konieczność, zwracam się z uprzejmą propozycją do rodzin poszkodowanych, że do zamieszkania jest jeden pokój z dużym łóżkiem a także pokój nieumeblowany z łazienką oraz dostępem do kuchni (w nowszej części plebani, z niezależnym wejściem). Warunki nie są nazbyt komfortowe, ale jest ciepło i po posprzątaniu można tam tymczasowo zamieszkać. W tym celu proszę ze mną o kontakt osobisty.
 • Jeszcze raz zachęcam, aby rodziny, które ogrzewają swoje domy węglem, zaopatrzyły się w tzw. czujniki czadu, tlenku węgla i dymu. Bardzo dobre są czujniki firmy Kidde w cenie ok. 130 zł (są również do nabycia o połowę tańsze). Czujnik czadu tlenku węgla i dymu Kidde 10SCO służy do ochrony pomieszczeń przed pożarem i tlenkiem węgla. Urządzenie posiada dwa niezależne czujniki (sensory) umieszczone w jednej obudowie. Czujnik dymu monitoruje powietrze pod kątem obecności produktów powstających w trakcie spalania lub tlenia się przedmiotów. Czujnik tlenku węgla służy do monitorowania pomieszczeń pod kątem występowania czadu (CO). W przypadku wykrycia pożaru lub/i przekroczenia dopuszczalnego stężenia tlenku węgla uruchamia się alarm akustyczny o sile 85dB, alarm optyczny (czerwona dioda LED) oraz emitowane jest powiadomienie głosowe (w j. angielskim) informujące o rodzaju wykrytego zagrożenia. Wbudowany układ automatycznej kontroli sprawności monitoruje m.in. stan sensorów, baterii oraz wewnętrzne obwody. W przypadku wykrycia usterki włącza się sygnalizacja odpowiednia do uszkodzenia. Przycisk Test/Reset umożliwia kontrolę i obsługę czujnika. W pamięci urządzenia zapisywana jest informacja o wykryciu stężenia CO przekraczającego poziom 100 PPM. Dzięki temu użytkownik może sprawdzić, czy podczas jego nieobecności w pomieszczeniu nie doszło do emisji tlenku węgla. Czujnik czadu tlenku węgla i dymu Kidde 10SCO może być zamontowany na suficie lub ścianie. Zasilanie bateryjne umożliwia instalację czujnika w najbardziej optymalnym miejscu oraz zapewnia ochronę również w przypadku zaniku napięcia zasilania w sieci. Po 10 latach od aktywacji zasilania czujnik poinformuje o konieczności wymiany urządzenia.
 • Zachęcam do nabywania i czytania prasy katolickiej.
 • Osoby, które chciałyby nabyć świece Caritas lub opłatki, proszę, aby zgłaszały się w Drulitach do Pana Sławka, a w Rydzówce do Pani Marioli.
 • Serdecznie dziękuję za posprzątanie kościoła oraz za składane ofiary na kwiaty. Niestety, w Rydzówce od kilku tygodni parafianie nie składają ofiar na kwiaty.

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

25 listopada 2018 roku

 • Dziś przeżywamy 85. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie. Modlimy się za ofiary tego okrutnego ludobójstwa, a dla sprawców o przebaczenie Boże.
 • W niedzielę za tydzień rozpoczynamy Adwent. W związku z tym, że będę prowadził rekolekcje adwentowe w Elblągu, za tydzień w niedzielę nie będzie sprawowana Msza Św. o godz. 12:30. Rodziny z dziećmi zapraszam na Mszę Św, o godz. 9:00. Na zastępstwo przyjedzie inny kapłan. W Rydzówce – bez zmian: Msza Św. o godz. 10:30. Niestety, nie będzie również Mszy Św. we wtorek i środę.
 • Zwracam się z serdeczną prośbą, aby czciciele Matki Bożej indywidualnie odmówili w domu Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Proszę, aby intencją modlitwy było owocne przeżycie rekolekcji adwentowych w naszej parafii a rozpoczną się one w II Niedzielę Adwentu i potrwają do wtorku włącznie (od 9 do 11 grudnia). Poniedziałek będzie dniem spowiedzi. Rekolekcje w naszej parafii poprowadzi o. dr hab. Jerzy Skowroń, karmelita z Gdańska, autor wielu książek.
 • Młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania zapraszam na spotkanie we wtorek, po wieczornej Mszy Św.
 • Za tydzień, w niedzielę, wolna jest intencja Mszy Św. o godz. 9:00.
 • Za tydzień, również w niedzielę – zmiana tajemnic różańcowych.
 • Uprzejmie dziękuję za ofiary złożone na tacę w minioną trzecią niedzielę miesiąca. W okresie zimowym ofiary te będziemy przeznaczać na opał na czas zimowy. W zeszłą niedzielę zebraliśmy dokładnie na tonę pelletu, czyli 850 zł. W sumie, razem z innymi oszczędnościami zostało zakupione 1, 650 tony pelletu. Dziękuję panom za wniesienie go do kotłowni a wszystkim dobrodziejom za złożone ofiary: „Bóg zapłać!”
 • Serdecznie dziękuję za posprzątanie kościoła i proszę o to kolejne rodziny.
 • Dziś zostały poświęcone opłatki Bożonarodzeniowe, które wraz z obrzędem wigilijnym (znajduje się wewnątrz koperty) można nabywać w zakrystii. Są również do nabycia świece Caritas – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w cenie 6 zł.
 • Zachęcam do czytania dobrej prasy i katolickich stron internetowych.

XXXIII niedziela zwykła B, 18 listopada 2018 roku

 • Dziś obchodzimy II Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony przez Ojca Świętego Franciszka. Dziękujemy wszystkim, którzy troszczą się materialnie i duchowo o ludzi ubogich.
 • Za tydzień w niedzielę Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.
 • Zapraszamy na modlitwę w intencji zmarłych (Koronka do Bożego Miłosierdzia) kwadrans przed Mszą Św., oraz we wtorki i piątki na Mszę Św. zbiorową w intencji tych, którzy odeszli do wieczności.
 • Próba śpiewu – w sobotę o godz. 10:00.
 • Do nabycia są świecie Caritas – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.
 • Zachęcam do czytania prasy katolickiej i odwiedzania dobrych katolickich stron internetowych.

XXXII niedziela zwykła B, 11 listopada 2018 roku

Narodowe Święto Niepodległości

 • W niedzielę za tydzień, 18 listopada, bezpośrednio po Mszy Św. o godz. 12:30 odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci, które przygotowują się do przyjęcia I Komunii Św.
 • Również za tydzień w niedzielę, podczas Mszy Św. o godz. 9:00 zostaną poświęcone opłatki Bożonarodzeniowe. Opłatki wraz z obrzędem wieczerzy wigilijnej będą do nabycia w zakrystii. Dostępne są już również świece Bożonarodzeniowe – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w cenie 6 zł.
 • Za tydzień przypada III niedziela miesiąca; w związku z wcześniejszą zapowiedzią, ofiary zbierane na tacę będą miały charakter inwestycyjny. W okresie zimowym – przeznaczymy ją na opał. Bóg zapłać za życzliwość i troskę o dobra materialne naszej wspólnoty parafialnej.
 • Zapraszam dzieci na próbę śpiewu w sobotę o godz. 10:00.
 • Msza Św. zbiorowa za zmarłych sprawowana jest we wtorki i piątki, natomiast modlitwa wypominkowa za zmarłych (Koronka do Bożego Miłosierdzia) – 15 minut przed Mszą Św.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła i uprzejmie proszę o to kolejne rodziny naszej parafii.
 • Zachęcam do czytania prasy katolickiej i odwiedzania dobrych katolickich stron internetowych.

XXXI niedziela zwykła B, 4 listopada 2018 roku

 • W piątek obchodzimy święto rocznicy poświęcenia Bazyliki św. Jana na Lateranie, która jest katedrą Biskupa Rzymu i Matką wszystkich kościołów chrześcijańskich. W sobotę wspomnienie św. Leona Wielkiego – papieża i doktora Kościoła.
 • Za tydzień w niedzielę 11 listopada podczas Mszy Św. pragniemy dziękować Bogu za naszą Ojczyznę i dar odzyskania niepodległości 100 lat temu. Na zakończenie Mszy św. zaśpiewajmy pieśń „Boże coś Polskę”. Za tydzień w niedzielę w Drulitach będzie sprawowana Msza Św. tylko o godz. 9:00. Zapraszam na tę Eucharystię również dzieci z rodzicami. Podczas Mszy Św. w śpiew zaangażuje się także nasza schola dziecięca.
 • Kandydatów do sakramentu bierzmowania zapraszam na spotkanie we wtorek po wieczornej Mszy Św. o godz. 18:30.
 • Spotkanie dla rodziców dzieci, które przygotowują się do przyjęcia I Komunii Św. odbędzie się w niedzielę 18 listopada bezpośrednio po Mszy Św. o godz. 12:30.
 • Również za dwa tygodnie, w niedzielę 18 listopada, podczas Mszy Św. zostaną poświęcone opłatki Bożonarodzeniowe, którymi zgodnie z tradycją podzielimy się podczas wieczerzy wigilijnej. Opłatki będą dostępne do nabycia w zakrystii, a w mniejszych wioskach zostaną dostarczone bezpośrednio do domów.
 • Są już do nabycia świece wigilijne Caritas (Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom).
 • Próba śpiewu odbędzie się jak zwykle – w sobotę o godz. 10:00. Serdecznie zapraszam wszystkie dzieci.
 • Serdecznie dziękuję za ofiary złożone przy okazji składania kart wypominkowych.
 • Wypominki – modlitwę za zmarłych (Koronka do Bożego Miłosierdzia) – odmawiamy 15 min. przed Eucharystią. Msza Św. zbiorowa za zmarłych sprawowana jest w listopadzie we wtorki i piątki.
 • Zachęcam do czytania prasy katolickiej i przeglądania dobrych katolickich stron internetowych.
 • Serdecznie dziękuję za posprzątanie kościoła i proszę o to kolejne rodziny.
 • Zachęcam do zamawiania intencji Mszy Św.
 • W gablocie został wywieszony list Konferencji Episkopatu Polski pt.: „Wymodlona i wywalczona wolność”, napisany z okazji 100–lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Zachęcam do zapoznania się z jego treścią.

XXX niedziela zwykła B, 28 października 2018 roku

 • W czwartek przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. Msza Św. w Drulitach sprawowana będzie o godz. 9:00, natomiast w Rydzówce o godz. 10:30. 15 min. przed Mszą Św. Koronka do Bożego Miłosierdzia wraz z odczytaniem imion i nazwisk zmarłych, za których modlimy się w listopadzie w modlitwie wypominkowej.
 • Dokładnie tak samo będzie 2 listopada, we wspomnienie liturgiczne Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli w tzw. „dzień zaduszny”.
 • Wypominki, w naszej parafii będzie to Koronka do Bożego Miłosierdzia, odmawiane będą codziennie 15 min. przed Mszą Św. Natomiast Msza Św. zbiorowa za zmarłych z wyczytaniem imion i nazwisk zmarłych sprawowana będzie we wtorki i piątki o godz. 18:00.
 • W dniach od 1 do 8 listopada włącznie, można uzyskać odpust za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych.
 • Kandydatów do sakramentu bierzmowania zapraszam na spotkanie we wtorek o godz. 18:30.
 • Próba śpiewu – w sobotę o godz. 10:00. Serdecznie zapraszam.
 • Zachęcam do zamawiania intencji Mszy Św. (m.in. nie ma zamówionych intencji w dniu Wszystkich Świętych) oraz do składania rodzinnych ofiar na potrzeby wspólnoty parafialnej (w tym czasie zostaną one przeznaczone na opał na okres zimowy).
 • Zachęcam również do czytania prasy i dobrych katolickich stron internetowych.

XXIX niedziela zwykła B, 21 października 2018 roku

 • Dziś w całej Polsce obchodzimy Niedzielę Misyjną, która rozpoczyna Tydzień Misyjny.
 • Jutro 22 października przeżywamy liturgiczne wspomnienie św. Jan Pawła II.
 • Zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach różańcowych pół godziny przed Mszą Św. Dzieci przychodzą na różaniec we wtorki i piątki.
 • Dziękuję mieszkańcom Dargowa, którzy w tym czasie dbają o czystość i porządek kościoła.
 • Dziękuję osobom, które roznosiły po domach i rodzinach naszej parafii list księdza proboszcza do parafian wraz z kartami wypominkowymi i Mszą Św. zbiorową.
 • Zapraszam wszystkie chętne dzieci (oraz dorosłych) na próby śpiewu w każdą sobotę o godz. 10:00.
 • Zachęcam do czytania literatury i katolickich stron internetowych.

XXVIII niedziela zwykła B, 14 października 2018 roku

 • Dziś w całej Polsce obchodzimy Dzień Papieski. Przed kościołem młodzież zbiera do puszek ofiary na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wspomagając młodych, utalentowanych ludzi – budujemy żywy pomnik ku czci św. Jana Pawła II. Pamiętajmy też, że we wtorek przypada 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
 • Dziś także obchodzimy Dzień Nauczyciela, a w czwartek z racji wspomnienia św. Łukasza Ewangelisty – święto Służby Zdrowia. Pracownikom oświaty i Służby Zdrowia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa!
 • Za tydzień obchodzimy Niedzielę Misyjną.
 • Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe pół godziny przed Mszą Św. Dzieci przychodzą we wtorki oraz piątki.
 • Spotkanie dla kandydatów do sakramentu bierzmowania odbędzie się we wtorek po wieczornej Mszy Św., ok. godz. 18:30.
 • W tym tygodniu do rodzin naszej parafii dostarczone zostaną koperty z kartkami wypominkowymi i Mszą Św. zbiorową oraz list od księdza proboszcza. Proszę o ich czytelne wypełnienie i zwrot najlepiej do końca października lub pierwszych dni listopada. Wypominki w listopadzie, Koronka do Bożego Miłosierdzia odmawiana będzie w dni powszednie o godz. 17:45, natomiast Msza Św. zbiorowa sprawowana będzie we wtorki i piątki o godz. 18:00.
 • Próba śpiewu dla dzieci w każdą sobotę o godz. 10:00.
 • Zachęcam do czytania prasy i katolickich stron internetowych.
 • Rozpoczął się sezon grzewczy a wraz z nim wzrasta ryzyko śmiertelnych przypadków zatruć czadem. Zwróćmy uwagę na stan urządzeń grzewczych w naszych domach. Bądźmy czujni, gdyż przyczyną tragedii może być niewiedza, zaniedbanie, czy wadliwa instalacja odprowadzania spalin. Aby uniknąć zaczadzenia warto częściej wietrzyć pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania, a najlepiej zapewnić w nich nawet niewielkie rozszczelnienie okien. Szczegółowe informacje na stronie internetowej diecezji elbląskiej. Warto również zaopatrzyć się w specjalne czujniki wykrywania czadu (możemy je znaleźć w dobrej cenie z 10 letnią gwarancja np. w sklepach internetowych).

XXVII niedziela zwykła B, 7 października 2018 roku

 • Trwa miesiąc październik – miesiąc maryjny. Zapraszamy na modlitwę różańcową z wystawieniem Najświętszego Sakramentu pół godziny przed Mszą Św. Dzieci uczestniczą w nabożeństwie różańcowym we wtorki i piątki.
 • Zapraszam młodzież z III klasy gimnazjum oraz ze szkoły średniej, która pragnie przystąpić do sakramentu bierzmowania na spotkanie w kościele w środę o godz. 18:45.
 • Dziś do puszek składamy ofiary na działalność charytatywną prowadzoną przez Caritas Diecezji Elbląskiej. Za wszelkie gesty życzliwości – dziękujemy!
 • Za tydzień w niedzielę obchodzimy w Polsce Dzień Papieski. Przy drzwiach kościoła – zbiórka do puszek na rzecz Fundacji Dzieło Trzeciego Tysiąclecia, która wspiera utalentowanych młodych ludzi.
 • W miniony czwartek, w dniu wspomnienia św. Franciszka, podczas obrzędu błogosławieństwa zwierząt zbierane były ofiary na potrzeby pasłęckiego schroniska dla zwierząt. W sumie zebrano 130 zł oraz jedna rodzina ofiarowała duży worek karmy dla psów. Schronisko otrzymało już zakupione produkty żywnościowe dla zwierząt. Podziękowanie, skierowane szczególnie do dzieci z naszej parafii, możemy znaleźć na profilu Facebooka schroniska. Fotorelacja z obrzędu błogosławieństwa zwierząt znajduje się natomiast na stronie internetowej naszej parafii.
 • Zbliża się okres jesienno – zimowy, dlatego schronisko zwraca się także do nas z jeszcze jedną serdeczną prośbą: gdyby ktoś posiadał w domu zbędne i niepotrzebne, zużyte koce oraz kołderki, proszę zapakować je w worki foliowe i w tym tygodniu przynieść do kancelarii parafialnej, najlepiej bezpośrednio po wieczornej Mszy Św., a my przekażemy je, jako kolejny dar, na potrzeby schroniska. Z góry dziękuję za życzliwość.
 • Dziękuję również pewnej rodzinie, która prosiła o anonimowość, za dar dla naszej scholii parafialnej w postaci trzech nowych statywów do mikrofonów. Najserdeczniej dziękuję za dobre serce i bezinteresowność. Jednocześnie przypominam, że próby scholii odbywają się w każdą sobotę o godz. 10:00. Zapraszamy wszystkie dzieci do wspólnego śpiewania.
 • Bardzo się cieszę, że spora grupa dzieci, przede wszystkim tych, które w bieżącym roku przystąpiły do I Komunii Św., praktykuje pierwsze piątki miesiąca, przystępując do spowiedzi i Komunii Św.
 • W przyszłym tygodniu do domów naszej parafii przyjdą wolontariusze, którzy będą roznosić koperty z kartkami na wypominki i Mszą Św. Gregoriańską oraz listem od księdza proboszcza z informacjami dotyczącymi najbliższych wydarzeń duchowych i religijnych w naszej parafii (m.in. dotyczących rekolekcji adwentowych). Czytelnie wypełnione karty z wypominkami oraz Mszą Św. Gregoriańską przekazujemy wyłącznie po lub przed Mszą Św. w zakrystii bezpośrednio księdzu proboszczowi. Nie wrzucamy ich na tacę, nie przekazujemy przez pośrednictwo dzieci oraz nie wrzucamy do skrzynki na listy (etc.).
 • Zwracam się z uprzejmą prośbą, aby rodziny, które mogą sobie na to pozwolić, i na które parafia zawsze może liczyć, aby w miarę własnych możliwości, składały miesięczne dobrowolne ofiary na potrzeby wspólnoty parafialnej. Intencji Mszy Św. praktycznie nie ma, a ofiary składane na tacę nie wystarczają na bieżące potrzeby (rachunki i zobowiązania wobec kurii, seminarium, zakup pelletu na zimę, itd.). Serdecznie dziękuję za dobre serce i zrozumienie.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła i proszę o to kolejne rodziny z Dargowa.
 • Zachęcam do czytania literatury religijnej, między innymi nowego numeru Gościa Niedzielnego a także przeglądania dobrych stron katolickich w Internecie.

XXVI niedziela zwykła B, 30 września 2018 roku

 • W tym tygodniu wspominamy w kalendarzu liturgicznym: w poniedziałek – św. Teresę od Dzieciątka Jezus, we wtorek – Świętych Aniołów Stróżów, w czwartek – św. Franciszka z Asyżu, w piątek – św. siostrę Faustynę Kowalską.
 • W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca. Odwiedziny chorych od godz. 9:00. O godz. 17:00 – wystawienie Najświętszego Sakramentu. W tym czasie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Z całego serca zapraszam dzieci, które podjęły się praktykowania tej pięknej pobożnej praktyki, czyli odprawiania I piątków miesiąca. O godz. 17:30 – modlitwa różańcowa, o której przewodniczenie proszę panie – róże z koła różańcowego. W niedzielę – różaniec o godz. 8:30. Za tydzień, w niedzielę – zmiana tajemnic różańcowych.
 • W tym tygodniu rozpoczyna się miesiąc październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszam do wspólnej modlitwy pół godziny przed Mszą Św. (godz. 17:30) i proszę o jej prowadzenie panie z koła różańcowego. Modlitwę różańcową będziemy rozpoczynać wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Dzieci, przede wszystkim te, które są kandydatami do przyjęcia I Komunii Św., uczestniczą w modlitwie różańcowej we wtorki i piątki, czyli dwa razy w tygodniu.
 • W czwartek – wspominamy św. Franciszka z Asyżu, który jest patronem ekologii, hodowców zwierząt oraz samych zwierząt. Dlatego zgodnie z ubiegłoroczną tradycją, zapraszam na plac przed kościołem wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek zwierzęta, domowe i hodowlane, które zostaną pobłogosławione i poświęcone. Spotkanie rozpocznie się przeczytaniem fragmentu z Pisma Świętego, opowiadającego o stworzeniu świata i zwierząt przez Pana Boga. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:15. Serdecznie zapraszam. Chciałbym, aby z tym wydarzeniem była połączona inicjatywa wsparcia zwierząt przebywających w schronisku, dlatego podczas spotkania odbędzie się zbiórka pieniężna, która zostanie przeznaczona, jako dar naszej parafii, na potrzeby schroniska dla zwierząt.
 • W przyszłą niedzielę przy drzwiach kościoła – zbiórka do puszek na działalność charytatywną prowadzoną przez Caritas Diecezji Elbląskiej.
 • Zapraszam rodziców z dziećmi na niedzielną Mszę Św. o godz. 12:30. Obowiązek uczestniczenia w tej Eucharystii mają rodzice wraz dziećmi – kandydatami przygotowującymi się do przyjęcia I Komunii Św. Podczas tej Mszy Św. śpiewają dzieci ze scholii parafialnej, które mają próby śpiewu w każdą sobotę o godz. 10:00. Zapraszamy również nowe dzieci, które pragną włączyć się w śpiew podczas liturgii Mszy Św.
 • Od dzisiejszej niedzieli rozpoczynamy tradycyjną zabawę, polegającą na wypełnianiu kuponików konkursowych. Dzieci przed Mszą Św. wrzucają wypełnione kuponiki do koszyczka ustawionego przed ołtarzem. Wylosowane dzieci w każdą niedzielę będą otrzymywały nagrody.
 • Zakupiliśmy dla naszej parafii nowe urządzenie z dwoma bezprzewodowymi mikrofonami. W sumie dzieci mogą już korzystać z czterech mikrofonów (niedawno został zakupiony nowy mikrofon kablowy oraz tamburyno i grzechotki). Potrzebujemy jeszcze trzech statywów. Może znajdą się w parafii sponsorzy, którzy kupią i podarują dzieciom potrzebne statywy? Gdyby były osoby chętne wyposażyć naszą scholkę w statywy do mikrofonów, można w zakrystii składać ofiary na ten cel (np. wspólnotowo: z danego bloku mieszkalnego, sąsiedztwa czy wioski). Z góry, w imieniu dzieci – składam najserdeczniejsze „Bóg zapłać” za dobre serce!
 • Zachęcam do nabywania i czytania prasy katolickiej, m.in. Gościa Niedzielnego, w którym znajdziemy informacje dotyczące także naszej diecezji elbląskiej.
 • Dziękuję mieszkańcom Dargowa za posprzątanie kościoła i proszę o to kolejne rodziny w przyszłą sobotę (nie wcześniej jednak niż o godz. 11:00, ponieważ o godz. 10:00 odbywa się próba scholii dziecięcej).

XXV niedziela zwykła B, 23 września 2018 roku

 • W tym tygodniu wspominamy w kalendarzu liturgicznym: w czwartek- św. Wincentego a Paulo, w piątek – św. Wacława, a w sobotę – św. archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.
 • W czwartek 27 września zapraszamy wszystkich mieszkańców Drulit i okolicznych wiosek na uroczystość oddania do użytku zniszczonej po pożarze a odnowionej po generalnym remoncie świetlicy środowiskowej „Fantazja” w Drulitach. Program uroczystości jest następujący: o godz. 17:00 w naszym kościele sprawowana będzie Msza Św. z udziałem lokalnych władz, pracowników świetlicy oraz dzieci z rodzicami. Po Mszy Św. nastąpi przejście do budynku odbudowanej świetlicy. Głos zabierze p. Burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski. Następnie odbędzie się moment oddania budynku do użytku przez przecięcie wstęgi i jego poświęcenie przez ks. proboszcza. Na koniec oficjalnej części ceremonii głos zabiorą zaproszeni goście. Wszyscy mieszkańcy naszej parafii niech czują się serdecznie zaproszeni do udziału w tych uroczystościach. Szczegółowy ich plan znajdziemy na plakacie na tablicy ogłoszeń.
 • Msza Św. w piątek sprawowana będzie wyjątkowo o godz. 16:00.
 • Zapraszam dzieci na próbę śpiewu w sobotę o godz. 10:00.
 • Od dzisiaj Msze Św. w naszej parafii sprawowane będą: w Drulitach o godz. 9:00 (Msza Św. dla dorosłych), o godz. 10:30 – Msza Św. w kaplicy w Rydzówce oraz w Drulitach o godz. 12:30. Na tę Mszę Św. zapraszam rodziców z dziećmi, które przygotowują się do przyjęcia I Komunii Św., pozostałe dzieci wraz z rodzicami oraz tych, którzy po ciężkim tygodniu pracy potrzebują dłuższego snu i Msza Św. o godz. 9:00 jest dla nich zbyt wczesną porą. Podczas Mszy Św. o godz. 12:30 śpiewać będą dzieci ze scholii parafialnej.
 • Zachęcam i proszę do zamawiania intencji Mszy Św., w dni powszednie oraz w niedziele. Do końca roku jest wiele Mszy Św. bez intencji, w tym wolne są wszystkie w niedzielę o godz. 12:30.
 • Jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego. Zachęcam do czytania prasy katolickiej.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła przez mieszkańców Dargowa i proszę o to kolejne rodziny (ponieważ w soboty o godz. 10:00 odbywają się próby śpiewu, serdecznie proszę – jeśli to możliwe – o rozpoczynanie sprzątania nie wcześniej niż o godz. 11:00.

XXIV niedziela zwykła B, 16 września 2018 roku

 

 • Dziś rozpoczynają się w Kościele w Polsce kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież oraz wychowawców. We wtorek obchodzimy święto św. Stanisława Kostki – jezuity, patrona Polski, młodzieży i dzieci.
 • W piątek wspominamy św. Mateusza – apostoła, autora pierwszej Ewangelii. Celnikom i ich rodzinom, a także pracownikom straży granicznej, księgowym i urzędnikom podatkowym życzymy błogosławieństwa Bożego przez wstawiennictwo ich patrona.
 • Za tydzień w niedzielę w Rydzówce podczas Mszy św. o godz. 10:30 będziemy przeżywać sakrament chrztu św.
 • Serdecznie zapraszam dzieci, które pragną zaangażować się w śpiew podczas Mszy Św. na spotkanie w sobotę o godz. 10:00.
 • Za tydzień w niedzielę 23.09. o godz. 12:30 będzie sprawowana w naszej parafii Msza św., na którą w sposób szczególny zapraszam rodziców z dziećmi, które w przyszłym roku przystąpią do I Komunii Św.  Po Mszy Św. odbędzie się spotkanie z rodzicami oraz dziećmi.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła i proszę o to kolejne rodziny naszej parafii.
 • Zachęcam do nabywania i czytania prasy katolickiej. Jest nowy numer Gościa Niedzielnego.
 • Ogłoszenia duszpasterskie są zamieszczane również na stronie internetowej naszej parafii. Zachęcam do jej odwiedzania.

XXIII niedziela zwykła B, 9 września 2018 roku

 

 • W piątek przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W katedrze św. Mikołaja w Elblągu, gdzie od średniowiecza przechowywany jest relikwiarz z cząstką krzyża Chrystusa, tego dnia obchodzona jest uroczystość odpustowa. W sobotę przeżywać będziemy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej.
 • Msze św. w naszej parafii we wtorek i piątek sprawowane będą o godz. 9:00. Zapraszam szczególnie do uczestniczenia w Eucharystii w piątek – w święto Podwyższenia Krzyża Świętego.
 • Dziękuję za zamawiane intencje Mszy Św. Jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ często czynią to młode małżeństwa, a zamawiane Msze Św. sprawowane są w intencji o Boże błogosławieństwo dla rodzin. Wciąż jednak zachęcam do zamawiania Mszy św., także w dni powszednie, nie tylko za zmarłych ale również za osoby żyjące.
 • Bardzo się cieszę, że tak wiele dzieci podjęło się praktykowania pierwszych piątków miesiąca. Wszystkim dzieciom i dorosłym życzę wytrwałości oraz duchowych owoców z comiesięcznej spowiedzi i Komunii Św.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła i proszę o to kolejne rodziny z Drulity w sobotę za tydzień.
 • Zapraszam dzieci, które śpiewają podczas Mszy Św. na próbę w sobotę o godz. 10:00.
 • Przypominam, że pierwsza Msza Św. z udziałem dzieci, które w tym roku będą przygotowywać się do przyjęcia I Komunii Św. odbędzie się w niedzielę 23 września o godz. 12:30. Po Mszy Św. – spotkanie z rodzicami dzieci.
 • Zachęcam do nabycia nowego numeru Gościa Niedzielnego.
 • Dziękuję osobom, które pomogły mi w posprzątaniu, zagospodarowaniu oraz przeprowadzce do starej części mieszkalnej w naszej parafii. Zwracam się z uprzejmą prośbą do mężczyzn o pomoc we wniesieniu i ustawieniu mebli w budynku, w którym dotychczas mieszkałem. Wszystkich panów, którzy dysponują wolnym czasem zapraszam i proszę o pomoc jutro w poniedziałek o godz. 9:00. Z góry – serdecznie dziękuję.

XXII niedziela zwykła B, 2 września 2018 roku

 • W tym tygodniu obchodzimy I piątek miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 17:00 i adoracja do godz. 17:45. W tym czasie będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Ponieważ w okresie wakacyjnym i czasie urlopów narażeni jesteśmy na pokusę ochłodzenia praktyk religijnych, w tym przede wszystkim uczestniczenia w niedzielnej Mszy Św., dlatego proszę, aby skorzystać tego dnia z łaski sakramentu spowiedzi. W sposób szczególny proszę o to dzieci, w tym te, które, które w maju przyjęły I Komunię Św., aby nowy rok szkolny rozpoczęły z czystym sercem. Poza tym zawsze jestem do Waszej dyspozycji, jeśli chodzi o posługę w konfesjonale. Bezpośrednio przed Mszą Św. litania do NSPJ.
 • Zachęcam wszystkie dzieci, aby już od września rozpoczęły praktykowanie dziewięć pierwszych piątków miesiąca (spowiedź i przyjęcie komunii św.). Dzieci otrzymają za chwilę przeznaczone do tego celu książeczki, w których będą wpisywać poszczególne piątki miesiąca i zbierać podpisy spowiednika.
 • W pierwszy piątek od godz. 9:00 będę odwiedzał również osoby chore.
 • Dziękuję za posprzątanie kościoła. Proszę o to kolejne rodziny w sobotę za tydzień. W tym miejscu dziękuję p. Ewie Balewskiej za posadzenie zakupionych wrzosów.
 • Spotkanie dzieci, które pragną podzielić się swoimi zdolnościami wokalno-muzycznymi odbędzie się w sobotę o godz. 10:00. Serdecznie zapraszam.
 • Zachęcam do odwiedzania strony internetowej naszej parafii. Zwracam się z uprzejmą prośbą do osób, które posiadają jakiekolwiek materiały archiwalne dotyczące historii naszej parafii, o ich wypożyczenie. Skopiowane zostaną zamieszczone na stronie internetowej.
 • Zachęcam do zamawiania intencji Mszy Św.
 • Do nabycia jest nowy numer Gościa Niedzielnego.

XXI niedziela B, 26 sierpnia 2018 roku

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY CZĘSTOCHOWSKIEJ

 

 • W poniedziałek wspominamy w liturgii św. Monikę, we wtorek św. Augustyna biskupa i doktora Kościoła, natomiast w środę męczeństwo św. Jana Chrzciciela.
 • W sobotę przypada 1 września: dzień pamięci ofiar II wojny światowej, a tym samym dzień modlitw o pokój na świece. Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka tego dnia modlimy się także o ochronę i ocalenie przez zniszczeniem i złem całego świata stworzonego przez Boga.
 • Wszystkie dzieci, przede wszystkim te, które w tym roku po raz pierwszy przekroczą próg szkoły, zapraszamy na Mszę Św. w niedzielę za tydzień 2 września o godz. 9:00. Podczas tej Mszy Św. poświęcimy plecaki, książki, zeszyty oraz wszystkie inne przybory szkolne. Pomodlimy się w intencji dzieci i młodzieży uczęszczających do szkoły.
 • Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu czeka na kandydatów pragnących podjąć studia filozoficzno-teologiczne w tym roku akademickim: II termin rekrutacji w dniu 12 września br. Szczegóły na stronie internetowej diecezji oraz seminarium.
 • Zachęcam do zamawiania intencji Mszy Św., w dni powszednie oraz w niedziele. Przy tej okazji z całego serca dziękuję za zamówione Msze Św. w mojej intencji z okazji imienin.
 • Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego. W dzisiejszym numerze m.in. ciekawe artykuły: o światowym spotkaniu rodzin z papieżem Franciszkiem w Irlandii, o szczycie klimatycznym w Katowicach, o sytuacji na rynku pracy w Polsce.
 • Wczoraj – mimo trwających jeszcze wakacji – przyszło ośmioro dzieci na próbę dziecięcej scholii parafialnej. Zapraszam jak najwięcej dzieci w sobotę za tydzień o godz. 10:00. Proszę, aby dzieci zabrały ze sobą teksty piosenek, które ode mnie otrzymały.
 • Przypominam, że pierwsza powakacyjna Msza Św. z udziałem dzieci o godz. 12:30 będzie sprawowana w niedzielę 23 września. Do tego czasu dzieci przychodzą razem z rodzicami na Mszę Św. o godz. 9:00.
 • W niedzielę za tydzień dzieci, które przystąpiły już do I Komunii Św. otrzymają specjalne książeczki, które pozwolą zbierać podpisy praktykowanych I piątków miesiąca.

XX niedziela zwykła B, 19 sierpnia 2018 roku

 

 • Za tydzień w niedzielę 26 sierpnia obchodzimy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
 • Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego. W dzisiejszym numerze m.in. ciekawe artykuły: o św. Jacku Odrowążu, o odchudzaniu się, a także o dobrotliwym wpływie kawy, m.in. na koncentrację.
 • Na pierwszą powakacyjną Mszę Św. z udziałem dzieci o godz. 12:30 zapraszamy w niedzielę 23 września. Do tego czasu dzieci uczęszczają na niedzielną Mszę Św. razem z rodzicami o godz. 9:00 lub w Rydzówce o godz. 10:30. Tego dnia, czyli w niedzielę 23 września po Mszy Św. o godz. 12:30 odbędzie się pierwsze spotkanie z rodzicami oraz dziećmi, które w przyszłym roku przystąpią do I Komunii Św.
 • Wszystkie dzieci, przede wszystkim te, które w tym roku po raz pierwszy przekroczą próg szkoły, zapraszamy na Mszę Św. w niedzielę za dwa tygodnie 2 września o godz. 9:00. Podczas tej Mszy Św. poświęcimy plecaki, książki, zeszyty oraz wszystkie inne przybory szkolne.
 • Dzieci, które chciałby śpiewać w parafialnej scholii dziecięcej zapraszam na spotkanie za tydzień w sobotę 25 sierpnia o godz. 10:00 oraz za dwa tygodnie – również w sobotę o godz. 10:00. Chciałbym, aby pierwszy oficjalny występ odbył się 27 września z okazji otwarcia Domu Kultury w Drulitach – odnowionej po pożarze świetlicy.  Jestem po spotkaniu z panem burmistrzem Pasłęka i pan burmistrz pragnie, aby to wydarzenie rozpoczęło się od Mszy Św.
 • Bardzo zależy mi na tym, aby dzieci – szczególnie te, które w tym roku przystąpiły do I Komunii Św. – praktykowały pierwsze piątki miesiąca. We wrześniu pierwszy piątek przypada 7. Więcej na ten temat powiem w najbliższym czasie.
 • Serdecznie dziękuję za ofiary złożone na montaż i ustawienie pieca. Ponieważ hojność parafian była bardzo duża, za pieniądze które pozostały (ponad 1600 zł) w najbliższym tygodniu zakupimy pierwsze dwie tony pelletu.
 • Zachęcam do zamawiania Mszy Św., przede wszystkim w dni powszednie.