ŚW. FRANCISZEK – BŁOGOSŁAWIEŃSTWO ZWIERZĄT

4 października w kalendarzu liturgicznym wspominamy św. Franciszka z Asyżu, patrona m.in. ekologii, właścicieli i opiekunów zwierząt oraz samych zwierząt. W ubiegłym roku w naszej parafii zrodził się w tym w dniu zwyczaj błogosławieństwa zwierząt. Dominowały psy, koty, chomiki oraz … jaszczurki. 

 

 

W związku z postacią św. Franciszka z Asyżu dzieci wraz z rodzicami postanowili wesprzeć schronisko dla zwierząt Psi Raj w Pasłęku poprzez zbiórkę pieniędzy, za które został zakupiony pokarm dla psów. Dzieci otrzymały ze schroniska podziękowania za tę piękną inicjatywę, o których możemy przeczytać na Facebooku schroniska. Dzieci – brawo Wy! 🙂

 

 

Obrzęd błogosławieństwa zwierząt składał się z obrzędów wstępnych, czyli pozdrowienia wiernych. Następnie został odczytany fragment z Księgi Rodzaju opowiadający o stworzeniu świata, w tym zwierząt. Później miały miejsce modlitwy dziękczynne za zwierzęta, które służą i pomagają ludziom. Za zakończenie – kapłan błogosławił ludzi i zwierzęta.

 

 

Ksiądz proboszcz również jest wielbicielem psów. Ks. Jacek jest właścicielem psa rasy Akita Inu (psa samurajów). Rasa ta jest dobrem narodowym Japonii. Pies ks. Jacka wabi się Aslan i jest jeszcze młodzieńcem – ma 16 miesięcy. Nie jest to rasa łatwa do ułożenia; wymaga stanowczości połączonej z cierpliwością. Akity to psy nadzwyczaj inteligentne. Jest takie powiedzenie: „Raz Akita – zawsze Akita”. Są to psy pierwotnie wyhodowane do walk psów, następnie do polowania m.in. na czarne niedźwiedzie. Obecnie pełnią rolę psów obronno – stróżujących. Dobrze prowadzone – doskonale sprawdzają się jako psy – towarzysze, psy – rodzinne.